GAZETE YAZARLARI       SİYASET      İZMİR      EKONOMİ      DÜNYA      SPOR      GÜNCEL      MAGAZİN      KÜLTÜR SANAT      SAĞLIK      KADIN      TEKNOLOJİ   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

PROF. DR. OKTAY KADAYIFÇI - okadayif@gmail.com
ÖZBEK ABİ
12 Nisan 2013

Adana’da portakal çiçeği festivali düzenleniyor. Muhteşem bir şey. Ama Adana’nın narenciyede Türkiye’nin lider ili olmasını sağlayan büyük öncülerini hatırlamadan ve hatırlatmadan geçmek vefasızlık olur.

Bu nedenle narenciyede bize ilkleri yaşatan ve bu düzeye gelmemizde en büyük katkısı olan rahmetli abimiz Sayın Özbek Özler’den söz etmek istiyorum. Tüm narenciye türlerini tek tek büyük güçlüklerle Amerika’dan bizzat getirmiş ve denemiştir. Bu arada zaman ve maddi kayba uğramıştır. Daha sonra aldığı olumlu sonuçları ve bilgileri hiçbir karşılık beklemeden narenciyeyi usulüne göre işleyeceğine inandığı kişilere vermiştir.


Bu gerçeği herkes bilir. Adana’nın köklü iş adamları kulübü Adana Rotary, kendisine bu hizmetlerinden dolayı en büyük ödülü vermiştir. Özbek bey her şeyi karşılıksız yapardı. Eğitime son derece büyük katkılarda bulunmuştur. Yaptırdığı okullardan birinin açılış töreninde vardım. Kendisi törene gitmek dahi istemedi. Şovdan hiç hoşlanmazdı.

Bir gün çok sevgili arkadaşım Metin Bostancı’yı Milli Eğitim Bakanı olduğunda ziyarete gitmiştim. Geçmiş Milli Eğitim Bakanlarının resimlerini incelerken, Özbek abinin babasının resmini gördüm. İsmail Safa Özler, Cumhuriyetin ilanından sonraki ilk Milli Eğitim Bakanlarımızdan biriydi. Hayatımda bu denli sade ve amaca yönelik hiçbir aile görmedim. Tabi tüm bu davranışlarında can dostu ve hayat arkadaşı Terim Özler’in yeri başka. O çok daha sade yaşar. Özbek bey hakkında söylenecek çok şey var. Ama ben onunla olan bir öykümü anlatayım, gerisini siz anlayın.
 
Babam 39 yaşında, dedem 41 yaşında, amcam 43 yaşında öldü. Halalarımı da hep böyle genç kaybettim. Çünkü bizim ailede, hemen hemen herkes kalp hastalığı nedeniyle erken ölür. Bende bu kuralı bozmam diye düşünüyordum. Allah’tan Prof. Dr. Ayhan Usal zamanında tanı koydu ve bypass oldum da, bugünlere gelebildim. Özbek abi de, babasını erken kaybetmişti. Ona bu endişemden söz ettim. Çünkü çocuklar küçüktü.

Bu olay aşağı yukarı 30 yıl önce oluyor. Anneannemden biraz para kaldı. Acaba bir bahçe yapsam, ölürsem çocuklarımı okutur mu diye sordum. Ertesi gün bana evet dedi. Birkaç tane tarla beğendim. Ben görmeden alma dedi. Sabah 5’de  beni evden al. Sana en fazla 5 dakika tolerans gösteririm demişti. Önce şaka yapıyor zannettim ama Özbek bey şakayı çok sevmesine rağmen ciddi işlerde şaka yapmazdı. Sabah 05.00’de evinden aldım, dolaştık tarlaları beğenmedi.


Neyse sonunda bir yer beğendik. Neler yapacağımı anlattı ve sonra fidan için merak etmemem gerektiğini, kendisinde olduğunu söyledi. Fidanlar dikileceği zaman geldi. Dölleyiceleri yanlış yere dikebilirler diye, koca tarlada tek tek yerleri bizzat kendi belirledi. Bana döndü ‘’ bu fidanlardan şu kadar borcun var’’ dedi.


Çıkardığı hesap gerçekten değerinin çok altındaydı. Sonra devam etti: ‘’ ne zaman istersen, o zaman öde. İstersen 5, istersen 10 yıl sonra. Oktay bu işi öğrenmelisin, dolma su ile değirmen dönmez. Merak etme sana bir şey olursa, çocukların büyüyene kadar biz yardımcı oluruz. Ama mutlaka kendiniz takip etmelisiniz’’ Ne kadar rahatladığımı anlatamam. Özbek bey gibi sözünün eri bir kişi, çocuklarımın eğitimi için garanti vermişti.


Kendinizi benim yerime koyun ve düşünün. Bunu iyilik olsun diye değil, arkadaşı için görev kabul ettiğinden yaptı. Biz aile olarak hep hatırlarız ama konuştukça benim gibi yardımcı olduğu yüzlerce kişi olduğunu öğrendim. ‘’Atatürk gibi Beyefendi ve Şık olmak’’ kitabını yazarken, beyefendiliğe ve delikanlılığa örnek olarak Özbek abiyi gösterdim. Ama yazarken de korktum.


Çünkü bir takım şeylerin bilinmesini hiç istemezdi. Yayınlamadan önce de oğlu Bülent Özler’e sordum. O da ‘’ Yaz be abi, kızarsa ikimize kızsın. Yükümüz hafifler’’ dedi. Annem hep şunu söylerdi: ‘’ 40 doğum yaptıran ve 100 ağaç diken cennete gider’’ İnşallah Özbek abi bu yazılarımı yukarıdan okur ve bana kızmaz. Adana artı narenciye Özbek Özler’in eseridir. Bir sanatçı gibi işledi ve çocukları gelip işi devir alana kadar da, her sabah saat 05.00’ de çiftlikte işinin başındaydı.


Şimdi yolunuz düşerse Abdioğlu köyüne gidin. Narenciyeden başka bir şey görmezsiniz. Bana göre Türkiye’nin en güzel ve zengin köyüdür. Mis gibi portakal çiçeği kokar. Doyamazsınız. Başta muhtarı olmak üzere tüm halkı öylesine iyidir ki, kendinizi her yerde evinizde hissedersiniz.

İlköğretim okulu, futbol sahası, paketleme fabrikaları ve bütün bunun yanında güldür güldür akan Ceyhan nehri. Kader, akarken bazılarından toprak alır, bazı tarlalara da toprak ilave eder. Benim tarlam Ceyhan nehrine toprak verenlerden.

Ama helal olsun. O toprağa da Ceyhan nehri can veriyor. Eğer genç olup politikaya atılsaydım, Abdioğlu’na muhtar olmak isterdim. Sırf elinde narenciye fidanıyla Özbek abinin tam boy heykelini yapabilmek için. Nur içinde yat Özbek abi. 40’dan çok doğum yaptırdım, 100’den çok da ağaç diktim. Tavla kurslarına da başladım. Seni yenmek için iyice eğitimli olmak lazım. Artık cennette Kevser ırmağının yanında, hurma ağaçlarının altında huriler hizmet ederken sabah akşam tavla oynarız...

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (22):
  gencer akalın:
[12.04.2013 - 20:34]  
Bu güzle hatıralarınızı bizimle paylaşmanız bizi Adanayı görmeye teşvik etti, güzel anlatımızla portakal çiçeğinin kokusunu bile alıyor gibiyim
  erman karayel:
[12.04.2013 - 19:18]  
Geleceği görüp ona göre hareket etmenin ne kadar önemli olduğu sonuca da varabiliriz hocam yazınızdan,Siz mantıklı bir durum değerlendirmesi yapıp geleceği iyi analiz ederek çocuklarınız için yatırım yapmışsınız bu çok güzel bir şey
  EBRULİ:
[12.04.2013 - 17:08]  
Çok içten bir yazı olmuş kendimi sizin yerinize koydum.Hayatınızın bir döneminde kötü zamanlar yaşamanıza rağmen destek sağlayacak insanlar bulmanız iyi olmuş
  Alican:
[12.04.2013 - 16:56]  
Karakter nasıl önemli herkes bu kadar yararlı şeyler yapamıyor.Ama Özbek bey gerçekten çok güzel şeyler yapmış ki hala bu şekilde konuşturabiliyor insanları gerçekten bravo
  DEMET ERKOÇ:
[12.04.2013 - 16:33]  
Abdioğlu köyünü siz anlattıktan sonra çok merak ettim şuan oraya gitmeden o eşsiz portakal çiçeği kokusunu aldım zaman bulduğum en kısa süre zarfında gidip görmek istiyorum. Ne mutlu size ki böyle güzel insanlar hayatınızda barındırmışsınız.
  özkan :
[12.04.2013 - 16:13]  
Keşke herkesin zor anlarında yol gösterecek,elinden tutacak bir Özbek Abisi olsa,siz çok şanslımışınız
  KAZIM KOÇ:
[12.04.2013 - 15:48]  
Acı hatıralarınız olduğu kadar bir o kadar güzel bir o kadarda keyifli derin anlamlar içeren hatıralarınızda varmış... Hayatınız boyunca çok değerli kişiler tanımışsınız ne mutlu size böyle güzel insanları tanımak onlarında yanında olmak yaptıklarını desteklemek büyük keyif sizin açınızdan.Hatıralarınız keyifli olunca yazıya döktüklerinizin okunmasıda çok keyifli oluyor!
  Tuğra Opak:
[12.04.2013 - 15:40]  
Ne güzel insanlarımız var bizim , çevremizde ne güzel şeyler yapmış insanlarımız.İşte bu beyde böyle biriymiş.Ne gururlanıyorum bunları okuduğum vakit.
  Zahide Yer:
[12.04.2013 - 15:20]  
Adanayı bir önceki yaznınızda çok merak etmiştim şimdi bahsettiğiniz o köyüde çok merak ediyorum inşallah oralara gitmeye görmeye ömrüm yeter
  METE :
[12.04.2013 - 14:34]  
KOLAY HAYATLAR YAŞAMAYAN İNSANLAR YANALRINDA HEP BİR DETSEK BEKLİYORLAR NE GÜZEL Kİ ÖZBEK BEY BU ZORLU YAŞAM SÜRECİNDE SİZE YARDIMCI OLMUŞ
  HALİL AKMEŞE:
[12.04.2013 - 13:37]  
Allah korusun acı dolu bir hayat yaşamışsınız hiç kolay değil çünkü insanın yakınlarını kaybetmesi. Ama sizinde belirttiğiniz gibi bazı hastalıklar artık kader halinden çıktı tıpta herşeyin çaresi var ki siz doktor olmuşsunuz ne mutlu size... Çaresiz insanlara yardım ediyorsunuz onlarıhayata tutunduruyorsunuz... İnsanlara kalıcı güzel anılar bırakmak çok büyük bir gurur.
  Lale Umut:
[12.04.2013 - 13:16]  
Bu ne özen , narenciyenin bu kadar özen içinde olduğunu bilemezdim. Özbek bey öyle güzel şeyler yapmış ki nasıl bir insan olduğu buradan belli.
  FATMA NUR SEZGİN:
[12.04.2013 - 11:39]  
''Adana'' adlı yazınızın bir devamı niteliğinde olan bu yazıyı çok içten bulduğumu belirtmek isterim.Türkiye'ye Narenciye kavramını yerleştiren ve Narenciyeyi sevdiren kişinin kim olduğunu da sayenizde öğrenmiş bulunuyoruz.
  RAMAZAN YANIK:
[12.04.2013 - 11:18]  
Geçen ki yazınızda Adana'nın güzelliklerinden ve İnsanlarından karekterlerinden bahsetmişsiniz bu yazınızla bunu tekrar desteklemişsiniz Özbek bey'i bizlere anlatarak.Memleketimizde böyle insanların olması gurur verici. Böyle değerli insanlara ve anılarına sahibiz.
  Sefa Soyu:
[12.04.2013 - 11:06]  
İnsanların yenilikleri yapması ne kadar da güzel bakın yıllar geçmiş hala nede güzel bahsediliyor kendilerinden.Çok merak ettim oraları . gelmeyi gezmeyi görmeyi çok isterim.
  tuncay akbeniz:
[12.04.2013 - 10:50]  
Bazı insanlar gelişimin başlangıcında öncü insanlardır keza Özbek Bey de onlardan biriymiş.
  Oya Güler:
[12.04.2013 - 10:21]  
Narencinin Adana'da böyle yayıldıgını ben bir Adanalı olarak bilmiyordum gerçekten kendimden utandım.Teşekkür ederim bu bilgi için yazınız mükemmel olmuş
  ADNAN SAYIN:
[12.04.2013 - 10:15]  
Özbey bey'le ilgili anlattıklarınız ve sizin anılarınız gerçekten örnek alınacak bir hikaye. Özellikle Özbey bey'in yaptığı topluma bir şeyler kazandırmak şimdi herkes kendi cebinin derdinde böyle insanlar ya çok az bulunuyor bizim zamanımızda yada hiç yok.
  sedef kancı:
[12.04.2013 - 09:46]  
Özbek Bey ile ilgili anınızı gerçekten çok samimi buldum,gerçekten böyle insanlar kalmadı artık herkes kendi derdi peşinde
  Ela Horata:
[12.04.2013 - 09:21]  
Muhteşem bir hikaye.Çok güzel insanmış Özbek bey.Yaşanmışlıklar ona keza.Tanımak isterdim bu beyi.Allah herkesin karşısına böyle insanları çıkarsın siz şanslı olanlardansınız.
  ŞEFİKA DEREN:
[12.04.2013 - 09:16]  
Ne yazık ki böyle insanlar geçmişimizde kaldı artık sadece onları saygıyla anıyoruz. Ne mutlu ki ülkesi için vatandaşları için bir şeyler yapmış ama ardından saygıyla anılmakta... Günümüzde de böyle insanlara ihtiyacımız var.
  KEVSER AÇARGÜL:
[12.04.2013 - 08:55]  
Böyle örnekler gördükçe ve okudukça inanın çok duygulanıyorum çünkü bu tarz insanlar nam-ı diğer delikanlı adamlar artık kalmadı.

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


PROF. DR. OKTAY KADAYIFÇI Diğer Yazıları

20 Kasım 2015 - KAZAKİSTAN İZLENİMLERİM…
07 Kasım 2015 - MHP'DE NELER OLUYOR?
06 Kasım 2015 - SEÇİM KAZANMAK İÇİN SEÇMENİ ANLAMALIYIZ
04 Kasım 2015 - TERÖRİZME KARŞI GÜÇLÜ OLMAK...
02 Kasım 2015 - SAYIN DAVUTOĞLU VE BÜYÜK BAŞARI…
09 Ekim 2015 - GURURUMUZ PROF. AZİZ SANCAR…
07 Ekim 2015 - ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI
01 Ekim 2015 - TÜRK BİLİM ADAMLARI
17 Eylül 2015 - ŞEHİTLERİMİZ…
16 Eylül 2015 - ARTIK BU KAVGA BİTSİN!!!
02 Eylül 2015 - KANSER VE TERÖRİZM
31 Ağustos 2015 - 1 KASIM
27 Ağustos 2015 - SAYIN TUĞRUL TÜRKEŞ
19 Ağustos 2015 - KARMAŞA VE SEÇİM
17 Ağustos 2015 - BOŞ KONTENJANLAR
14 Ağustos 2015 - SEÇİM VE AYRICA ZEKERİYA ÖZ
13 Ağustos 2015 - İNŞALLAH KOALİSYON
11 Ağustos 2015 - ÇÖZÜM
10 Ağustos 2015 - KADINA ŞİDDET
07 Ağustos 2015 - CENAZELER GELMESİN…
06 Ağustos 2015 - ÜNİVERSİTELERİMİZ
05 Ağustos 2015 - ÇÖZÜM PARLAMENTODA OLMALI
04 Ağustos 2015 - TELEVİZYON SEYREDEMİYORUZ
03 Ağustos 2015 - ÖTEKİ TÜRKİYE VE BERİKİ TÜRKİYE
31 Temmuz 2015 - PARLAMENTO NEDEN TATİLDE?
30 Temmuz 2015 - BARIŞ İSTİYORUZ
28 Temmuz 2015 - TEDAVİYE ARA VERMEK
27 Temmuz 2015 - BARIŞ SÜRECİ
24 Temmuz 2015 - YANILMIŞIM... ÖZÜR DİLERİM…
23 Temmuz 2015 - ARTIK ŞU HÜKÜMETİ KURUN…
13 Temmuz 2015 - UYGUR TÜRKLERİ
09 Temmuz 2015 - UYGUR TÜRKLERİ
08 Temmuz 2015 - AKP MHP KOALİSYONU
07 Temmuz 2015 - SAVAŞA HAYIR!
06 Temmuz 2015 - YUNANİSTAN
03 Temmuz 2015 - SIKIŞTIK
02 Temmuz 2015 - SAYIN İSMET YILMAZ
01 Temmuz 2015 - BÜYÜK MİLLET MECLİS BAŞKANI DENİZ BAYKAL?
30 Haziran 2015 - SAVAŞA HAYIR
29 Haziran 2015 - YURTTA SULH CİHANDA SULH
26 Haziran 2015 - KOALİSYON HAYIRLI OLACAK
24 Haziran 2015 - UZLAŞMA KÜLTÜRÜ
23 Haziran 2015 - DENİZ BAYKAL
22 Haziran 2015 - BİR AN ÖNCE HÜKÜMET
19 Haziran 2015 - HÜKÜMET KURULMALI
18 Haziran 2015 - DEMİREL İLE ÇUKUROVA ELEKTRİK
17 Haziran 2015 - SAYIN SÜLEYMEN DEMİREL’İN ARDINDAN
16 Haziran 2015 - EYVAH EYVAH
15 Haziran 2015 - HÜKÜMET VEYA HÜKÜMETSİZLİK
11 Haziran 2015 - SEÇİM VE ÖTESİ
02 Haziran 2015 - SEÇİMDEN SONRA BARIŞ
26 Mayıs 2015 - “BENİM GİBİ YAPIN, GENÇLERİ İZLEYİN…”
25 Mayıs 2015 - DEĞİŞEN DÜNYADA DEĞİŞEN DOĞUMLAR VE SARE DAVUTOĞLU
22 Mayıs 2015 - SEÇİM YAKLAŞIYOR
08 Mayıs 2015 - ZEKİ ALASYA
06 Mayıs 2015 - MALTEPE ÜNİVERSİTESİ
04 Mayıs 2015 - BARIŞ SÜRECİ
29 Nisan 2015 - KIBRIS CUMHURBAŞKANI
28 Nisan 2015 - ADALETE GÜVENİN YOK OLMASI
22 Nisan 2015 - CHP VE VAATLERİ
21 Nisan 2015 - SAYIN DAVUTOĞLU VE 1915
20 Nisan 2015 - KAÇAK TEKNELER
15 Nisan 2015 - HERKES TEDİRGİN
14 Nisan 2015 - AĞRI OLAYLARI
30 Mart 2015 - ÖN SEÇİM VE CHP
20 Mart 2015 - BRUGGE’UN FORMASI
18 Mart 2015 - 18 MART
11 Mart 2015 - FUTBOL MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
09 Mart 2015 - KADINLAR GÜNÜ
08 Mart 2015 - SAYIN GÜL VE ADAYLIK
06 Mart 2015 - VEKİLLERİMİZİ KİM SEÇİYOR?
05 Mart 2015 - İNSAN DOĞASI VE BARIŞ SÜRECİ
03 Mart 2015 - ZORLAMA HABER
02 Mart 2015 - YAŞAR KEMAL
23 Şubat 2015 - PES ARTIK
20 Şubat 2015 - YAŞAM KALİTESİ
19 Şubat 2015 - İÇ GÜVENLİK YASASI VE PARLAMENTO
18 Şubat 2015 - ÖZGECAN VE BABASI
16 Şubat 2015 - BARIŞ YAKIN GİBİ GÖRÜNÜYOR
14 Şubat 2015 - ADAY ADAYLARI
13 Şubat 2015 - 14 ŞUBAT’A 1 GÜN KALA
12 Şubat 2015 - ADAY TESPİTİ
11 Şubat 2015 - TEPEDEN BAKMAK
10 Şubat 2015 - EZBERLER BOZULDU
09 Şubat 2015 - CÜNEYT ÜLSEVER
08 Şubat 2015 - HAKAN FİDAN’IN İSTİFASI
07 Şubat 2015 - İLAÇ YOLSUZLUĞU
06 Şubat 2015 - KÜTÜPHANE YANGINI
04 Şubat 2015 - ULU ÇINAR YAŞAR KEMAL
03 Şubat 2015 - JAPON REHİNELER
02 Şubat 2015 - BAŞKANLIK SİSTEMİ...
28 Ocak 2015 - BAŞBAKAN VE KÜRTÇE
27 Ocak 2015 - ATEİST BAŞBAKAN
26 Ocak 2015 - GENEL SEÇİMLER YAKLAŞIYOR
23 Ocak 2015 - SEÇİMLER VE YENİ BİR SAYFA
22 Ocak 2015 - "SAYIN KARAYALÇIN"
21 Ocak 2015 - "AKLANMA"
20 Ocak 2015 - KABİNE TOPLANTISI
19 Ocak 2015 - TERÖRİZMİN ÜSTESİNDEN GELEBİLİR MİYİZ?
13 Ocak 2015 - İYİ VE KÖTÜ YORUMLAR
12 Ocak 2015 - TERÖRİZME HAYIR
05 Ocak 2015 - AYŞE ARMAN, CEREBRAL PALSY VE GERÇEKLER
30 Aralık 2014 - DOĞUM KONTROL HAPI
29 Aralık 2014 - SAYIN CANAN KARATAY
26 Aralık 2014 - OLAYLARI KAVGA İÇİN DEĞİL, BARIŞ İÇİN DEĞERLENDİRMELİ
23 Aralık 2014 - HÜLYA AVŞAR
22 Aralık 2014 - SEZERYAN
19 Aralık 2014 - HEKİM OLMAK = AZAP ÇEKMEK
18 Aralık 2014 - HADİ HAYIRLISI
16 Aralık 2014 - BİTARAF OLAN BERTARAF OLUR
15 Aralık 2014 - YİNE BİR GÜNDEM
10 Aralık 2014 - OSMANLICA TARTIŞMASI
09 Aralık 2014 - ÇÖZÜM SÜRECİ
05 Aralık 2014 - TİKAD VE KADINLAR
02 Aralık 2014 - PAPA VE PUTİN
01 Aralık 2014 - ELİNE, BELİNE, DİLİNE…
28 Kasım 2014 - MEDİPOL TIP FAKÜLTESİ
27 Kasım 2014 - TÜKETİCİ HAKLARI
26 Kasım 2014 - DÜNE DEĞİL, YARINA BAKALIM
24 Kasım 2014 - ÖĞRETMEN
23 Kasım 2014 - ÖFKE KONTROLÜ
22 Kasım 2014 - KENDİMİZE GÜVENELİM, DÜNYA MARKASI OLABİLİRİZ
20 Kasım 2014 - BEDELLİ ASKERLİK
19 Kasım 2014 - GEÇMİŞ GEÇMİŞTE KALMALI
18 Kasım 2014 - HALKIN ARENASI
17 Kasım 2014 - AMERİKA’NIN KEŞFİ
15 Kasım 2014 - SEYİRCİSİZ FUTBOL
14 Kasım 2014 - KUYRUKLUYILDIZ, MODÜL VE MİLAT
13 Kasım 2014 - EMPATİ VE HOŞGÖRÜ
12 Kasım 2014 - YENİ PARTİLER ÜMİT OLABİLİR Mİ?
11 Kasım 2014 - 6000 ZEYTİN AĞACI
10 Kasım 2014 - 365 GÜN ATATÜRK
05 Kasım 2014 - ORTA DOĞU BÖYLE DEĞİLDİ
04 Kasım 2014 - ÜMİDE YOLCULUK
03 Kasım 2014 - GENEL SEÇİMLER YAKLAŞIRKEN
31 Ekim 2014 - ZAMAN ZAMAN ÇOCUKLUĞUNUZU YENİDEN YAŞAYIN
30 Ekim 2014 - KONSOLOSLUKLARA GELEN SARI TOZUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
28 Ekim 2014 - CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN!
27 Ekim 2014 - SÖZ KILIÇTAN DAHA KESKİN BİR SİLAHTIR
23 Ekim 2014 - PEŞMERGELERİN GEÇİŞİ...
22 Ekim 2014 - ÖZEL DERSANELERİN KAPATILMASI
21 Ekim 2014 - PEŞMERGE KORİDORU
20 Ekim 2014 - YETER ARTIK BARIŞ GELSİN
17 Ekim 2014 - ÖZÜR DİLERİM
16 Ekim 2014 - ADALET
15 Ekim 2014 - HIRSIZA YOL VERME!
14 Ekim 2014 - MÜLTECİ ÇOCUKLAR VE KADINLAR
13 Ekim 2014 - MOSKOVA SEYAHATİMİN ARDINDAN
08 Ekim 2014 - TEZKERENİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
03 Ekim 2014 - TEZKERE
30 Eylül 2014 - HALK ARENASI
29 Eylül 2014 - HEKİMLİKTE DÜNYA VE BİZ
26 Eylül 2014 - GÜVENLİ BİR YER İSTİYORUZ
25 Eylül 2014 - CUMHURBAŞKANIMIZ VE NEW YORK
22 Eylül 2014 - KİM SUÇLU?
17 Eylül 2014 - CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAKİ ZİRVE
16 Eylül 2014 - TIPTAKİ GELİŞMELER
08 Eylül 2014 - FECİ KAZA
03 Eylül 2014 - SÜLEYMAN SEBA
03 Eylül 2014 - HOŞGÖRÜ
01 Eylül 2014 - BURUK ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ
29 Ağustos 2014 - YAPMA BE CHP
28 Ağustos 2014 - KILIÇDAROĞLU VE CUMHURBAŞKANI'NIN YEMİN TÖRENİ
27 Ağustos 2014 - YİRMİ DÖRT SAATTE İKİ ŞEHİDİMİZ
20 Ağustos 2014 - REHİNELERİMİZ
18 Ağustos 2014 - CHP KURULTAYI
15 Ağustos 2014 - YENİ BAŞBAKANIMIZ KİM OLACAK?
14 Ağustos 2014 - EKMELEDDİN BEY'İN SUÇU YOK
12 Ağustos 2014 - GÜLE GÜLE BÜYÜK ADAM
11 Ağustos 2014 - YOLUN AÇIK OLSUN SAYIN ERDOĞAN
08 Ağustos 2014 - AHLAKSIZ TEKLİF
07 Ağustos 2014 - SEÇİM YAKLAŞTI
06 Ağustos 2014 - MECLİS BAŞKANI VE FRAK
04 Ağustos 2014 - NEDEN HALA ESKİ YÖNTEMLE PROPAGANDA?
03 Ağustos 2014 - SAYIN ÜLKE ARIBOĞAN VE CUMHURBAŞKANI ADAYLARIMIZ
02 Ağustos 2014 - SAATLİ BOMBA
01 Ağustos 2014 - SAYIN HABERAL VE DALAN
31 Temmuz 2014 - OLAYLARDAN AKILLICA DERS ALALIM…
31 Temmuz 2014 - BİRLEŞMİŞ MİLLETLER DAHA NE KADAR BEKLEYECEK?
26 Temmuz 2014 - KILIÇDAROĞLU’NUN GÖREV BİLİNCİ…
24 Temmuz 2014 - SÖZÜN BİTTİĞİ YER
23 Temmuz 2014 - İKİ ŞEHİDİMİZ
22 Temmuz 2014 - TUTSAKLARIMIZ
21 Temmuz 2014 - ARAPLAR VE BİZ
20 Temmuz 2014 - GAZZE’DE BARIŞ
19 Temmuz 2014 - BONZAİ
18 Temmuz 2014 - HALK, NE EYLERSE GÜZEL EYLER
16 Temmuz 2014 - SEÇ OKULUNU, KAP UMREYİ
15 Temmuz 2014 - BAK, DÜŞÜN, GÖRÜRSÜN!
14 Temmuz 2014 - ORTA DOĞU KAN GÖLÜ
02 Temmuz 2014 - KENNEDY AİLESİNDEN ALINMASI GEREKEN DERS
01 Temmuz 2014 - SAYIN EKMELEDDİN İHSANOĞULU VE UĞUR DÜNDAR
30 Haziran 2014 - CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
27 Haziran 2014 - DÜNYADA SULH, UZAYDA SULH
26 Haziran 2014 - ŞART Mİ DUR?
25 Haziran 2014 - YİĞİTLER DE AĞLAR
24 Haziran 2014 - YENİ ÜNİVERSİTELER
23 Haziran 2014 - FISILTI GAZETESİ
22 Haziran 2014 - DÜNYA KUPASI’NIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
21 Haziran 2014 - HANEFİ AVCI VE SÖYLEDİKLERİ
20 Haziran 2014 - OH BE NİHAYET!
18 Haziran 2014 - PARTİ DİSİPLİNİ VE TOPLUM
17 Haziran 2014 - CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ
16 Haziran 2014 - TUTSAK MI REHİNE Mİ?
14 Haziran 2014 - ORTADOĞU POLİTİKAMIZ…
12 Haziran 2014 - BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ
10 Haziran 2014 - KOMUTAN’IN NE SUÇU VAR?
09 Haziran 2014 - GÜNEYDOĞU KARIŞIYOR
06 Haziran 2014 - SURİYE VE MISIR SEÇİMLERİ
05 Haziran 2014 - GÜNEYDOĞU
04 Haziran 2014 - GURBETTE ÖLÜM
03 Haziran 2014 - İÇ DE BARIŞA DOĞRU
02 Haziran 2014 - SEÇİMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
31 Mayıs 2014 - BARIŞ NASIL SAĞLANIR?
31 Mayıs 2014 - 31 MAYIS 2014
29 Mayıs 2014 - MUHTEŞEM İNSANLAR
28 Mayıs 2014 - YAKLAŞAN SEÇİMLER VE BİZ
27 Mayıs 2014 - KURŞUN VE MOLOTOF KOKTEYLİ ADRES SORMAZ
23 Mayıs 2014 - FUTBOLDA ADALETSİZLİK
22 Mayıs 2014 - CUMHURBAŞKANI ADAYLARIMIZ
21 Mayıs 2014 - TEDBİR ALIYOR GÖRÜNMEMELİ AMACA YÖNELİK DÜZENLEME YAPILMALI
20 Mayıs 2014 - BEYİN NASIL ALGILAR?
17 Mayıs 2014 - BİR ACININ ARDINDAN
13 Mayıs 2014 - TELEVİZYON VE TARTIŞMA PROGRAMLARI
11 Mayıs 2014 - YİNE TATSIZLIK
10 Mayıs 2014 - AYIP KELİME VE ACI BİBER
09 Mayıs 2014 - KILIÇDAROĞLU VE CHP'DEKİ DEĞİŞİM
08 Mayıs 2014 - CEMİL ÇİÇEK VE ENGİN ALAN
07 Mayıs 2014 - EGE DENİZİ VE KAÇAKLAR!
06 Mayıs 2014 - YOLSUZLUK SORUŞTURMASI
05 Mayıs 2014 - NASIL İKTİDAR OLUNUR?
30 Nisan 2014 - NE OLDU BİZE, NE BU CİNAYETLER?
29 Nisan 2014 - YOUTUBE AÇILMALI
28 Nisan 2014 - BURUK ŞAMPİYONLUK
26 Nisan 2014 - KILIÇDAROĞLU VE YENİ CUMHURBAŞKANI
25 Nisan 2014 - 24 NİSAN VE BAŞBAKAN
18 Nisan 2014 - CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
16 Nisan 2014 - ADANA VE PORTAKAL ÇİÇEĞİ
15 Nisan 2014 - ÇEVREMİZDEKİ YANGIN VE BİZ
14 Nisan 2014 - SUÇA UYGUN CEZA
12 Nisan 2014 - HERKESE SÜKUNET
11 Nisan 2014 - PARLAMENTODA GÜVENLİK
09 Nisan 2014 - CUMHURBAŞKANIMIZ KİM OLACAK?
05 Nisan 2014 - AZERBAYCAN SEYAHATİ
04 Nisan 2014 - BİR OY ÖNEMLİ
03 Nisan 2014 - TÜRKÇE OLİMPİYATLARI
02 Nisan 2014 - “SAYIN AYTAÇ DURAK VE SAYIN FATİH TERİM…”
01 Nisan 2014 - “DEMOKRASİ BU…”
31 Mart 2014 - “SEÇİM SONUÇLARI”
28 Mart 2014 - “HERŞEY ARAPSAÇI”
27 Mart 2014 - BEYMEN’DE ESKİ GÜNLERE
26 Mart 2014 - SEÇİMDEN SONRA BİRBİRİMİZİN YÜZÜNE BAKABİLELİM
24 Mart 2014 - POLİTİKADAN SÖZ ETMEYECEĞİM DEMİŞTİM AMA OLMADI
19 Mart 2014 - DURSUN ÇAVUŞ
18 Mart 2014 - POLİTİKA VE ZERAFET
17 Mart 2014 - BU SEÇİM YEREL SEÇİM
14 Mart 2014 - SAĞLIK BAKANIMIZLA SÖYLEŞİ
13 Mart 2014 - ACIMIZ SON OLSUN, iÇ BARIŞA KIVILCIM OLSUN
11 Mart 2014 - MAHKEMELERİMİZ
10 Mart 2014 - “HOŞGÖRÜ…”
08 Mart 2014 - HERKES NE DEDİĞİNİ VE NE YAPTIĞINI BİLMELİ
07 Mart 2014 - YEREL SEÇİMLER
06 Mart 2014 - İNŞALLAH HEPSİ KURGUDUR
05 Mart 2014 - SEÇİMLER YAKLAŞIYOR
04 Mart 2014 - EĞİTİM
03 Mart 2014 - YOLSUZLUK İDDİALARI
21 Ocak 2014 - ÜLKEMİZDE DEMOKRASİ
20 Ocak 2014 - İNŞALLAH GÜZEL GÜNLER YAKINDIR
16 Ocak 2014 - NE YAPMAK LAZIM?
14 Ocak 2014 - YOLSUZLUK
13 Ocak 2014 - SIKINTILI GÜNLER
08 Ocak 2014 - YOZLAŞMA
07 Ocak 2014 - DAHA NELER GÖRECEĞİZ?
06 Ocak 2014 - TÜRKİYE’DE ADALET VE DEMOKRASİ
04 Ocak 2014 - MİLLETVEKİLLİĞİ…
03 Ocak 2014 - UĞUR DÜNDAR İLE MUHTEŞEM SÖYLEŞİ
02 Ocak 2014 - YENİ YIL
30 Aralık 2013 - AH ŞU SAVCILAR
27 Aralık 2013 - SORUNLAR VE YOLSUZLUK
26 Aralık 2013 - İLAHİ ADALET
25 Aralık 2013 - İSTİFALAR
24 Aralık 2013 - GALATASARAY- TRABZONSPOR MAÇI
23 Aralık 2013 - YOLSUZLUK
20 Aralık 2013 - SİYASİ DEPREM
19 Aralık 2013 - İNŞALLAH HEPSİ KÖTÜ BİR KABUSTUR
18 Aralık 2013 - BELEDİYE SEÇİMLERİ VE ADAYLAR
17 Aralık 2013 - MEHMET AKİF ERSOY
16 Aralık 2013 - MECLİS VE KAVGALARI
12 Aralık 2013 - GALATASARAY
11 Aralık 2013 - İLAÇ SAHTEKARLIĞI
10 Aralık 2013 - MUSTAFA BALBAY
09 Aralık 2013 - TAHRİKLERE KAPILMAMALI
06 Aralık 2013 - SEÇİMLER
05 Aralık 2013 - ÜNİVERSİTELER
04 Aralık 2013 - BOŞ TARTIŞMALAR
28 Kasım 2013 - KAMER GENÇ
27 Kasım 2013 - PROF. DR. ALİ AYHAN
26 Kasım 2013 - DERSHANELER
21 Kasım 2013 - FATİH TERİM
16 Kasım 2013 - PROF. DR. FATİH ŞENDAĞ
14 Kasım 2013 - GÜZEL GÜNLER YAKIN
12 Kasım 2013 - ADANA VALİSİ
08 Kasım 2013 - BELEDİYE SEÇİMLERİ
07 Kasım 2013 - ÖĞRENCİ EVLERİ
06 Kasım 2013 - AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE
05 Kasım 2013 - AZİZ YILDIRIM
04 Kasım 2013 - ŞAFAK VE GERÇEKLER
01 Kasım 2013 - ŞAFAK PAVEY
31 Ekim 2013 - BAŞÖRTÜSÜ
30 Ekim 2013 - MARMARAY
25 Ekim 2013 - PARK YERLERİ
24 Ekim 2013 - KÜÇÜK ÖLÇEKLİ HASTANELER
23 Ekim 2013 - SAĞLIKTA ATILIMLAR
20 Ekim 2013 - ÇİN
15 Ekim 2013 - KURBAN BAYRAMI
10 Ekim 2013 - BENİ ÜZEN OLAYLAR
09 Ekim 2013 - ÖZEL DERSHANELER
02 Ekim 2013 - ADIM ADIM
01 Ekim 2013 - TÜRK ALMAN JİNEKOLOJİ VE EĞİTİM VAKFI DERGİSİ
30 Eylül 2013 - DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİ
28 Eylül 2013 - SARIGÜL VE BELEDİYE SEÇİMLERİ
27 Eylül 2013 - KENYA'DAKİ KATLİAM
26 Eylül 2013 - GALATASARAY TERİM VE BİZ BEŞİKTAŞLILAR
25 Eylül 2013 - İNŞALLAH SON OLUR
24 Eylül 2013 - TÜRK FUTBOLU KAYBETTİ
23 Eylül 2013 - 21. YÜZYIL BİLİM VE BİZ
21 Eylül 2013 - ORMANLARIMIZ
20 Eylül 2013 - YENİ ÜNİVERSİTELER
19 Eylül 2013 - SURİYE HELİKOPTERİ VE PİLOTLAR
18 Eylül 2013 - FATİH TERİM VE GALATASARAY
16 Eylül 2013 - ŞEYH ŞAMİL
14 Eylül 2013 - SURİYE’DE SON DURUM
13 Eylül 2013 - CAMİ , CEMEVİ YAN YANA
11 Eylül 2013 - ÖDÜLÜNÜ ALDI
09 Eylül 2013 - UĞUR DÜNDAR & ÇINAR AĞACI & BURHAN ORTAK
08 Eylül 2013 - İYİ YOLDAYIZ
03 Eylül 2013 - ŞİMDİ NE OLACAK?
02 Eylül 2013 - TIBBIN DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI
20 Ağustos 2013 - GEÇİCİ İZİN
19 Ağustos 2013 - İNGİLİZCE EĞİTİM
16 Ağustos 2013 - BODRUM
15 Ağustos 2013 - MISIR'A YAZIK OLUYOR
14 Ağustos 2013 - OYUNA GELMEYELİM
07 Ağustos 2013 - 5 AĞUSTOS
06 Ağustos 2013 - ÜNLÜLER VE UYUŞTURUCU
05 Ağustos 2013 - SİLİVRİ
02 Ağustos 2013 - YANLIŞ ANLAŞILABİLECEK DAVRANIŞLAR
01 Ağustos 2013 - BALE 95 MİLYON POUND
31 Temmuz 2013 - ORTADOĞU VE BİZ
30 Temmuz 2013 - SOMALİ
23 Temmuz 2013 - KOMŞULUK
22 Temmuz 2013 - MALEZYA VE BALKANLARDAKİ İSLAMİYET'İN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
19 Temmuz 2013 - RAMAZAN
18 Temmuz 2013 - TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA HEKİMLİK
13 Temmuz 2013 - ADAY TESPİTİ
12 Temmuz 2013 - FRANSA MİLLİ TAKIMININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
10 Temmuz 2013 - HAYDİ GENÇLER YARIŞMAYA
09 Temmuz 2013 - DEMOKRATİK EYLEM
08 Temmuz 2013 - ÜNİVERSİTE
06 Temmuz 2013 - DEVLET BAHÇELİ'NİN TUTUMU VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
05 Temmuz 2013 - MISIR DARBESİ
02 Temmuz 2013 - AKDENİZ OLİMPİYATLARI
01 Temmuz 2013 - DİKKATLİ OLMALIYIZ
29 Haziran 2013 - SIRAT KÖPRÜSÜ
28 Haziran 2013 - AF BÜYÜKLÜKTÜR
27 Haziran 2013 - UEFA KARARININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
26 Haziran 2013 - SOSYALİST YENİDEN KURULUŞ PARTİSİ
25 Haziran 2013 - TEŞEKKÜRLER DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN
24 Haziran 2013 - AVRUPA BİRLİĞİ VE BİZ
22 Haziran 2013 - KADİR TOPBAŞ
21 Haziran 2013 - BU KAVGA NİYE?
20 Haziran 2013 - DAHA İYİ BİR GELECEK İÇİN
19 Haziran 2013 - ÇÖZÜM BEKLİYORUZ
17 Haziran 2013 - EYLEMLER VE ETKİLERİ
13 Haziran 2013 - BİRAZ HOŞGÖRÜ
12 Haziran 2013 - TAKSİM
10 Haziran 2013 - TADINDA BIRAKMAK
09 Haziran 2013 - ELİMİZ YÜREĞİMİZDE
08 Haziran 2013 - KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR
07 Haziran 2013 - BU HAFTA SONU ÇOK ÖNEMLİ
05 Haziran 2013 - GEZİ PARKI OLAYLARI VE ALINAN DERS
03 Haziran 2013 - GEZİ PARKI
30 Mayıs 2013 - İSTANBUL'UN FETHİ
28 Mayıs 2013 - YAŞAR KEMAL
23 Mayıs 2013 - AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN LAFA BAKILMAZ
22 Mayıs 2013 - SAĞLIK VE HEKİMLİK
21 Mayıs 2013 - GENÇLİK POLİTİKA VE MUHALEFET
14 Mayıs 2013 - YURTTA SULH, CİHANDA SULH
13 Mayıs 2013 - REYHANLI
10 Mayıs 2013 - BARIŞ SÜRECİ VE ENDİŞELER
09 Mayıs 2013 - BÖLÜNMEYE DEĞİL BÜTÜNLEŞMEYE
08 Mayıs 2013 - PKK ÇEKİLİYOR
04 Mayıs 2013 - VE PERDE…
03 Mayıs 2013 - BAKIŞ AÇISI
02 Mayıs 2013 - 1 MAYIS
30 Nisan 2013 - YÜKSELEN TÜRKİYE
29 Nisan 2013 - DAHA FAZLA ŞEHİT OLMASIN
26 Nisan 2013 - BASİTLİK İÇİNDE KARMAŞA
25 Nisan 2013 - KİMYASAL SİLAH
24 Nisan 2013 - SADE VATANDAŞ
23 Nisan 2013 - 23 NİSAN
21 Nisan 2013 - SİLUET
20 Nisan 2013 - SIKI MUHALEFET
19 Nisan 2013 - RAHİM NAKLİ
17 Nisan 2013 - TERÖR
15 Nisan 2013 - HOŞGÖRÜ
13 Nisan 2013 - FENERBAHÇE
11 Nisan 2013 - TEŞEKKÜRLER GALATASARAY
10 Nisan 2013 - ADANA
09 Nisan 2013 - BARIŞ SÜRECİ
06 Nisan 2013 - AKİL İNSANLAR
05 Nisan 2013 - ETİK
04 Nisan 2013 - HERKES HASSAS
03 Nisan 2013 - SAĞLIK
02 Nisan 2013 - YÜKSELEN TÜRKİYE
29 Mart 2013 - DÖNÜŞÜM VE DEĞİŞİM
28 Mart 2013 - ARTIK BARIŞ GELSİN
27 Mart 2013 - YENİ BİR SAYFA
26 Mart 2013 - AKİL ADAM
11 Mart 2013 - EL KESESİNDEN KABADAYILIK
11 Mart 2013 - DÜNDEN BUGÜNE TÜRKİYE
05 Mart 2013 - MÜSLÜM BABA
02 Mart 2013 - Sancılı sürecin sonu mutluluk
28 Şubat 2013 - BARIŞ İÇİN EL ELE
26 Şubat 2013 - Öküz altında buzağı aramak
25 Şubat 2013 - ANAYASA
19 Şubat 2013 - EYVAH EYVAH...
18 Şubat 2013 - YAŞLILARIN BİR TEŞEKKÜR BORCU VAR
16 Şubat 2013 - Sloganımız şiddete hayır olmalı
15 Şubat 2013 - GELİŞİM VE EVRELERİ - 6-
14 Şubat 2013 - GELİŞİM VE EVRELERİ - 5 -
13 Şubat 2013 - GELİŞİM VE EVRELERİ - 4
12 Şubat 2013 - GELİŞİM VE EVRELERİ -3
11 Şubat 2013 - GELİŞİM VE EVRELERİ - 2
08 Şubat 2013 - İĞNE VE ÇUVALDIZ
07 Şubat 2013 - GELİŞİM VE EVRELERİ -1
06 Şubat 2013 - GELİŞİM VE EVRELERİ
04 Şubat 2013 - "DOĞMALARIN ESİRİ OLMAYALIM... "
31 Ocak 2013 - Yani Hepimiz Kardeşiz
30 Ocak 2013 - Her konuda çözümü parlamentodan beklemeliyiz.
28 Ocak 2013 - KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ
23 Ocak 2013 - TÜRKİYE KALKINIYOR , BU KESİN !
21 Ocak 2013 - İnsanoğlu bir var, bir yok
18 Ocak 2013 - BARIŞ
16 Ocak 2013 - DELİKANLILIK
12 Ocak 2013 - VİCTOR GOMEL
09 Ocak 2013 - KISSADAN HİSSE
08 Ocak 2013 - AZ KAYBEDEN KAZANIR 

SOSYAL MEDYADA BİZİ BEĞENİN
FOTO GALERİ

SİTE YAZARLARI
GAZETE
SOKAĞIN NABZI
 
BAYRAKLI'DA
 
 
 
 
 

 
 
 

BORNOVA'DA


 
 
 
ALSANCAK'TA

 
 

KONAK'TA

 


Video Galeri
GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI
burcun ne dioki

KARİKATÜR

ŞANS OYUNLARI
HAVA DURUMU
Mynet İzmir Haberleri
BUGÜNKÜ GAZETELER
ANASAYFA | KÜNYE | İLETİŞİM | YAZARLAR | FOTO GALERİ |
simgola.com
creativetasarim.com
keykubad.com
Google+
PHS