Ayasofya’da Tarihi An!

Ayasofya'da Tarihi An!

30 Mayıs 2020 - 08:30 - Güncelleme: 30 Mayıs 2020 - 08:32

İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümünde Ayasofya içinde Fetih Suresi okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da video konferansla programa katılarak Fetih süresinin mealini okuduktan sonra bir konuşma yaptı. Ayasofya'nın dışına kurulan platformda ise Fatih Sultan Mehmet'in 1453 yılında gemileri karadan yürüttüğü rota ve surların yıkılışı fetih temalı ışık gösterisi yapıldı.


İstanbul'un fethinin 567'nci yıl dönümü İstanbul'un çeşitli noktalarında coşkuyla kutlandı.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya'da fetih coşkusu temalı program düzenlendi. Daha sonra Ayasofya içerisinde hafız Ferruh Muştuer tarafından Fetih suresi okunarak dualar edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da video konferansla programa katılarak Fetih süresinin mealini okuduktan sonra bir konuşma yaptı.Ayasofya'nın önüne kurulan platformda surların yıkılışı ve fetih temalı ışık gösterisi yapıldı. Ayasofya önündeki programa ise vatandaşlarını ilgisi büyük oldu. Türk bayrakları ile Ayasofya önünde toplanan vatandaşlar o anları cep telefonları ile kaydetti.
 

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya'da düzenlenen  "Fetih Şöleni" etkinliğine video konferans yöntemiyle katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'da, Eminönü Yeni Cami İmam Hatibi  Ferruh Muştuer tarafından okunan Fetih Suresi'ni dinledi, duaya iştirak etti. Konuşmasına besmele ile başlayan Erdoğan, Fetih Suresi'nin Türkçe  mealinin bir bölümünü okudu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okuduğu bölüm şöyle:   "Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik. Ta ki Allah, senin geçmiş  ve gelecek günahlarını bağışlasın, sana olan nimetini tamamlasın, seni doğru yola  iletsin ve Allah sana, şanlı bir zaferle yardım etsin. O, inananların imanlarını  kat kat artırmaları için kalplerine huzur ve güven indirendir. Göklerin ve yerin  orduları Allah'ındır. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. Bütün  bunlar Allah'ın, inanan erkek ve kadınları, içlerinden ırmaklar akan, içinde  temelli kalacakları cennetlere koyması, onların kötülüklerini örtmesi içindir.  İşte bu, Allah katında büyük bir başarıdır.

 
Ey Muhammed! Şüphesiz biz seni bir şahit, bir müjdeci ve bir uyarıcı  olarak gönderdik. Ey insanlar! Allah'a ve Peygamber'ine inanasınız, ona yardım  edesiniz, ona saygı gösteresiniz ve sabah akşam Allah'ı tespih edesiniz diye  Peygamber'i gönderdik. Sana biat edenler ancak Allah'a biat etmiş olurlar.  Allah'ın eli onların ellerinin üzerindedir. Verdiği sözden dönen kendi aleyhine  dönmüş olur. Allah'a verdiği sözü yerine getirene, Allah büyük bir mükafat  verecektir. Bedevilerin geri bırakılanları sana, 'Bizi mallarımız ve ailelerimiz  alıkoydu; Allah'tan bizim için af dile.' diyecekler. Onlar kalplerinde olmayanı  dilleriyle söylerler. De ki: 'Allah, sizin bir zarara uğramanızı dilerse, ona  karşı kimin bir şeye gücü yeter? Hayır, Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.'
 
Ey münafıklar! Siz aslında, Peygamber'in ve inananların bir daha  ailelerine dönmeyeceklerini sanmıştınız. Bu, sizin gönüllerinize güzel gösterildi  de kötü zanda bulundunuz ve helakı hak eden bir kavim oldunuz. Kim Allah'a ve  Peygamber'ine inanmazsa bilsin ki, şüphesiz biz, inkarcılar için alevli bir ateş  hazırladık. Göklerin ve yerin hükümranlığı Allah'ındır. O, dilediğini bağışlar,  dilediğine ceza verir. Allah, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. Allah,  size, elde edeceğiniz birçok ganimetler vadetmiştir. Şimdilik bunu size hemen  vermiş ve insanların ellerini sizden çekmiştir. Allah, böyle yaptı ki, bunlar  müminler için bir delil olsun, sizi de doğru bir bir yola iletsin. Henüz elde  edemediğiniz, fakat Allah'ın, ilmiyle kuşattığı başka kazançlar vardır. Allah,  her şeye hakkıyla gücü yetendir. İnkar edenler sizinle savaşsalardı, arkalarını  dönüp kaçarlar, sonra da ne bir dost ne bir yardımcı bulabilirlerdi. Allah'ın  öteden beri işleyip duran kanunu budur. Allah'ın kanununda asla bir değişiklik  bulamazsın."
 
   "O gün fethedilen bir toprak parçası değil, milyonlarca gönüldür"
 
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un fethinin 567. yıl  dönümünü Fatih Sultan Mehmet'in emaneti Ayasofya'da Fetih suresi okunmak ve  dualar edilmek suretiyle yad edilmesinin önemli olduğuna inandığını dile getirdi.  İstanbul'un, Fetih Suresi'ndeki müjdelere nail olmak için yanıp  tutuşan bir Fatih ve en az kendisi kadar buna iman etmiş askerleri tarafından  fethedildiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:  "Fatih Sultan Mehmed Han, İstanbul kuşatması 50. gününe ulaştığında  sabırsızlanır, canı sıkılır, haber gönderip Akşemseddin Hazretleri'ne bu durumun  sebebini sorar. Cevap şöyle gelir: 'Zafer için üç şartı esasi mevcuttur  Padişahım. Hulusi niyet, fena hareketlerden haya, emirlere itaat. Kemali sükunet  ve intizamla verilen emirleri eksiksiz icra ediniz, ettiriniz. İmani bir  heyecanın verdiği galeyan ile muharebeye koşunuz. Malik olduğunuz liyakati  gösteriniz. Zillet geride, şehadet ileridedir ve inşallah fetih yakındır.'  Fatih'i en sıkıntılı günlerinde yeniden coşturan Akşemseddin Hazretleri'nin bu  mesajı esasen Fetih Suresi'nin kısa bir tefsiridir.
 
 'Ya ben İstanbul'u alırım ya İstanbul beni alır.' diyen Fatih, nihayet  1453 yılının 29 Mayıs'ında hedefine ulaşmıştır. 29 Mayıs günü el değiştiren  sadece bir şehir değildir. O gün fethedilen bir toprak parçası değil, milyonlarca  gönüldür. Bir devrin kapanıp yeni bir devrin açıldığı bu tarih, insanlığın  hafızasında asla silinmeyecek yer bırakmıştır."
 
 
  "Kendi hayatımızı da bu şehre adadık"
 
   Cumhurbaşkanı Erdoğan, fethin yıkmanın değil inşa etmenin, imhanın  değil ihyanın, zulmün değil adaletin, zilletin değil erdemin, nefretin değil  sevginin sembolü olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:   "Biz bu şehri sadece fethetmekle kalmadık, biz 'İstanbul'u sevmezse  gönül aşkı ne anlar.' diyerek onun güzelliğine güzellikler katmak için  yüzyıllarımızı harcadık. Kubbelerimiz, minarelerimiz, çeşmelerimiz ve  bahçelerimizle her semtini birbirinden farklı desenlere bezedik. Yedi tepesine  yedi kandil yaktık, boğazına gerdanlıklar taktık. Her karışını sevgiyle suladık,  imar ettik. İstanbul'u çıkarttığınızda dünya tarihinin yeniden yazılması  gerektiğine yürekten inanarak bu şehre sahip çıktık. Kendi hayatımızı da bu şehre  adadık. Büyükşehir Belediye Başkanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak bu şehre  yaptığımız her hizmet, bizim için hem bu dünyada hem öteki dünyada birer berat  belgesidir. Fatih'in izinden giderek asıl olanın gönüllerin fethi olduğu  anlayışıyla hep gönüller yapmak, gönüller kazanmak için çalıştık. Allah'ın  yardımı, milletimizin desteği, gönül sultanlarının duasıyla önümüze çıkan her  engeli aştık."
 

 
 "Gençlerimize ecdatları Fatih'e layık bir Türkiye bırakacağız"
 
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, girdikleri her mücadeleden  alınlarının akıyla çıkmayı başardıklarını belirterek, "İnşallah fethin 600. yıl  dönümü olan 2053'te gençlerimize ecdatları Fatih'e layık bir Türkiye bırakacağız.  Malazgirt Zaferi'nin bininci yılı olan 2071 için ise çok daha büyük hedeflere  yelken açacağız." dedi.  İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmed Han başta  olmak üzere bu toprakları vatan kılan tüm kahramanlar, gaziler ve şehitleri  saygıyla yad eden Erdoğan, "Rabb'imden bu millete nice fetihler, nice zaferler,  nice rızasına uygun başarılar nasip etmesini diliyorum. Fethin yadigarı  Ayasofya'yı bu anlamlı günde mahzun bırakmayan tüm kardeşlerime şükranlarımı  sunuyorum." ifadelerini kullandı.
 

İstanbul'da tarihi anlar!
 
  "Fetih ruhu kazanacağımız büyük başarılar adına bize ilham vermeye  devam edecek"
 
  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Fatih Sultan Mehmet Han  ve kutlu ecdadı rahmet ve minnetle andığını dile getirdi. Asırlardır gururu ve  coşkusu her yıl daha da artan fethin yıl dönümünde anlamlı bir akşam yaşandığını  ifade eden Ersoy, anlamlı mesajları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür  etti. Son birkaç aydır salgınla mücadelede Erdoğan'ın liderliği ve yol  göstericiliğinin bütün dünyada hayranlık uyandıran ve örnek gösterilen bir başarı  sağladığını vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:  "Artık tedbirleri elden bırakmadan normalleşme sürecine girmiş  bulunuyoruz. Böylesi önemli bir dönemeçte fetih ruhu, öze dönüşümüz ve her  anlamda kazanacağımız büyük başarılar adına bizlere ilham vermeye devam edecek.  'Toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz.' demişti Fatih Sultan Mehmet.  Bu gönül mücadelemizde milletimizin her ferdini en kalbi duygularımla  selamlıyorum."
Bakan Ersoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan izin isteyerek Ayasofya'da  düzenlenen Fetih Şöleni'ni başlattı.
 
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Levent'te yapımı süren camide incelemelerde bulundu
 
IŞIK GÖSTERİSİ YAPILDI
Ayasofya'nın önüne kurulan platformda surların yıkılışı ve fetih temalı ışık gösterisi yapıldı. Ayasofya önündeki programa ise vatandaşlarını ilgisi büyük oldu. Türk bayrakları ile Ayasofya önünde toplanan vatandaşlar o anları cep telefonları ile kaydetti.Ayasofya önündeki gösteriye katılan vatandaşlardan Fatih Kaya, "Bugün birkaç mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Bunlardan birincisi Fetih, ikincisi ise camilerin açılması. İki bayramı bir arada yaşıyoruz" diye konuştu.Sevil Özbilek Tektaş, "Çok mutlu, huzurluyuz. Fetih suresini dinlemeye geldik. Bu bizim dünyaya karşı bir duruşumuz. İstanbul'un fethi peygamberler tarafından müjdelenen büyük bir olay. Bu bize nasip oldu. Çok mutluyuz" dedi.
Beylikdüzü'nden etkinlik için gelen Fatih Tektaş ise, “Etkinlik için özel olarak geldik. Yurtdışının ve özellikle Yunanistan'ın bize karşı almış olduğu tepkiden dolayı da geldik. Yalnız bırakmak istemedik" ifadelerini kullandı.

HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ YAPILDI


Fetih Şöleni, Tarihi Yarımada'da gerçekleştirilen havai fişek gösterisiyle sona erdi. Sarayburnu açıklarında gerçekleştirilen gösteriye vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Karaköy İskelesi'nde havai fişek gösterisini izleyenler, bu anları cep telefonlarının kamerasıyla ölümsüzleştirdiler. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kılıçdaroğlu'ndan 15 Temmuz Kararı!
Kılıçdaroğlu'ndan 15 Temmuz Kararı!
Bataklıktan Çıktı!
Bataklıktan Çıktı!