Bakan Koca Açıklamıştı!

Bakan Koca Açıklamıştı!

21 Mayıs 2020 - 11:33

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada 65 yaş üstü için seyahat izni verildiğini duyururmuş ve bundan sonra seyahat edecekler için "HES kodu" zorunluluğu getirildiğini açıklamıştı. HES kodu 'Hayat Eve Sığar' uygulaması üzerinden kullanıma açıldı. HES kodunu kimler alabilir, nasıl alınır? HES kodu alma aşamaları…


Corona virüsü kapsamında alınan seyahat yasağı kısıtlaması gevşetildi. Türkiye’de seyahatlerde salgın ile mücadelede önemli bir uygulama kullanılacak. Sağlık Bakanı Koca tarafından dün duyurulan HES kodu uygulaması kullanıma açıldı. Hayat Eve Sığar uygulaması ile ulaşılabilecek HES kodu seyahatlerde kullanılacak. HES kodunu kimler alabilir, nasıl alınır? HES kodu alma aşamaları…


SAĞLIK BAKANI DUYURDU!

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulama, uçağa binerken serbest giriş kartı olacak. Seyahat ederken risk taşımadığınızı göstermeniz istenecek. Uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz" dedi.

HES KODUYLA SEYAHAT NASIL OLACAK?

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasına göre, seyahat ederken risk taşımadığı bilgisi istenecek. Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Hayat Eve Sığar uygulamasından alınan kod ile seyahat edilebilecek.


 HES KODU NASIL ALINACAK?
HES Kodu ile seyahat firmaları yolculuk yapmak isteyen kişinin sağlık durumunu sorgulayacak. Kişide risk varsa seyahat isteği onaylanmayacak. Seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacak.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu İşlemleri bölümüne girdikten sonra HES Kodu oluştur butonuna tıkladığınızda kullanım süresini seçerek kod oluşturabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ünlü Oyuncu İntihar Etti'
Ünlü Oyuncu İntihar Etti'
Corona Virüste Son Durum!
Corona Virüste Son Durum!