Bakanlık Harekete Geçti!

Bakanlık Harekete Geçti!

15 Kasım 2019 - 14:57

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, e-devlet üzerinden transkript verilmesine yönelik çalışma başlattı


Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı harekete geçti. YÖK Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yazı yazarak yeni düzenleme için görüş istedi. Yazıda şunlara vurgu yapıldı: "Dijitalleşen YÖK" mottosuyla birlikte; öğrenci belgesi, mezun belgesi, e-kayıt, öğretim elemanı belgesi, denklik rurum belgesi, okul tanıma belgesi ve doçentlik belgesi gibi birçok sürecin e-devlet üzerinden yürütülmesine yönelik çalışmalar başarıyla devam etmektedir.Bu kapsamda, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) altyapısının her geçen gün geliştirilmesi ile birlikte üniversitelerce verilebilen transkript belgesinin e-devletle entegre edilmesine yönelik çalışmalara başlanmıştır.

Özellikle, akademik kadro başvurularında zorunlu bir belge olan transkriptin her defasında üniversitelerce aslı veya onaylı suretinin istenilmesi adaylara büyük zorluklar yaratmaktadır. Kişilerin birden çok kuruma başvuru yapması halinde noterde belge onaylatmaları maddi büyük külfetler getirmektedir.Dolayısıyla, bu zorluklardan dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından transkript belgesinin e-Devletle entegre edilmesi için üniversitelerden görüş talep edilmiş olup, yapılacak değerlendirmelerden sonra not durum belgesi de e-Devlet üzerinden alınabilecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Erdoğan Talimat Verdi!
Başkan Erdoğan Talimat Verdi!
Danıştay'dan Yeni Karar!
Danıştay'dan Yeni Karar!