Başkan Erdoğan’dan Flaş Açıklamalar!

Başkan Erdoğan'dan Flaş Açıklamalar!

09 Ekim 2018 - 14:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Macaristan İş Formu'nda hitap etti. Macaristan'ı ticaret üssü ve en önemli geçiş noktalarından biri olarak gördüğünü söyleyen Erdoğan, "Türkiye-Macaristan iş birliği ile Afrika’da ortak yatırımlara girelim. Afrika’nın beklentileri çok" dedi
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda hitap etti.

Erdoğan; "Macaristan Başbakanı Victor Orban'ın özel davetiyle 5 yıl sonra Cumhurbaşkanı olarak yaptığım ziyaretin ikili ilişkilerimiz açısından önemli bir adım olacağını düşünüyorum"

"Türkiye-Macaristan ilişkilerinde muazzam bir ivme yakaladık. Tüm Macar halkına ortak mirasımıza gösterdikleri ilgi ve özenden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum."

Vize engel oluyor
"Ticaret savaşları gibi söylemlerin ticaretimizi esir almaya çalıştığı bir ortamda Macaristan'la ekonomik işbirliğimiz çok büyük önem arz ediyor. AB ile Gümrük Birliği güncellemesi çalışmalarına hala başlanamaması ve Türk iş adamlarının, halkının vizeye tabi olması, potansiyelimizin tam olarak kullanılmasının önündeki en büyük engellerdendir."

"Macaristan'ı ticaret üssü ve en önemli geçiş noktalarımızdan biri olarak görüyorum." şeklinde açıklamalarda bulundu.

500 milyar dolar ihracat
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son 16 yıldaki projelerle ülkemizin alt yapısını daha da güçlendirdik. Yeni Havalimanı'nın tüm etapları devreye girince 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacak. 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatımız, 165 milyar dolara ulaşmıştır. 2023'te 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz."

Hedef 50 milyon turist
"Macaristan ile savunma sanayisine yönelik bazı adımlar atmayı planlıyoruz. Turizmde 40 milyona ulaştık. Hedefimiz 2023'te 50 milyon turist. Macaristan'da ciddi yatırımlar yapan şirketlerimiz olduğunu görüyorum. Bankalarımız arasındaki ilişkileri de güçlendirmemiz gerekiyor. "

Afrika'da ortak yatırım yapalım
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan'a Afrika'da ortak yatırım yapma çağrısında bulundu.

Erdoğan, "Macar ve Türk ekonomileri birbirini tamamlayan ki ekonomidir. Türkiye-Macaristan iş birliği ile Afrika’da ortak yatırımlara girelim. Afrika’nın beklentileri çok." dedi.

Katma değeri yüksek ürünlere yoğunlaşacağız
"Eylülde açıkladığımız Yeni Ekonomik Programımızla artık bundan sonra katma değeri yüksek ürünlere daha fazla yoğunlaşacağız."

"Macaristan'la özellikle savunma sanayine yönelik bazı adımları atmayı planlıyoruz. Yaptığımız görüşmelerde bu konuların üzerinde de durduk."

3 buçuk milyon Suriyelinin emniyeti garanti altında
"Mülteci meselesinin çözümünde uluslararası toplum sorumluluklarını yerine getirmemiştir. Geçen ay Soçi Zirvesi'nde Sayın Putin ile imzaladığımız mutabakat muhtırası, İdlib'de yaşayan 3,5 milyon Suriyelinin emniyetini garanti altına almıştır.

Gül Baba Türbesi'nin açılışını yaptı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan'daki Gül Baba Türbesi'nin de açılışını yaptı. Erdoğan, "Gül Baba, kendisini ziyaret edenlere insanlığın bekasının farklı kültürler arasında karşılıklı anlayış ve dostluktan geçtiğini anlatır. Gül Baba, geçmişten daha çok gelecekle ilgilidir. Türbeyi gelecek nesillere aktarma görevini yerine getirmenin bahtiyarlığı içindeyiz." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Milli Savunma Bakanlığı Açıkladı!
Milli Savunma Bakanlığı Açıkladı!
Kara Kartal Ortalığı Sallayacak!
Kara Kartal Ortalığı Sallayacak!