Camide Katliam!

Camide Katliam!

15 Mart 2019 - 08:22

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Çok sayıda ölü ve yaralı bulunuyor. Canlı yayına bağlanan Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti. Ergin, "Saldırılarda ilk bilgilere göre en az 10 ölü ve 40 yaralı var" dedi


Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

Christchurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız" ifadelerine yer verdi.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti.

Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti. Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir başka camiden daha duyulduğu belirtildi. Yeni Zelanda'da medya olayda en az 9 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Okul ve kamu binaları ise operasyon sürdüğünden dolayı tatil edildi. 

4 kişi gözaltına alındı

Yeni Zelanda polisi yaptığı açıklamada 3'ü erkek 1'i kadın 4 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Saldırganlardan birinin katliamı sosyal medyadan canlı yayınladığı ortaya çıktı.

"Ölen veya yaralananlar arasında Türk yok"

Açıklamalarda bulunan Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin "Tam olarak bir detay bilinmiyor çünkü hala operasyon devam ediyor. Resmi açıklama olmamakla birlikte medyadan öğrenebildiğimiz kadarıyla 10 kişi hayatını kaybederken, 40 kişinin yaralı olduğu söyleniyor. Şimdiye kadar ölü ve yaralılar arasında Türk vatandaşlarımız olduğuna dair bir bilgi yok. Şarjörlerin tamamının oradaki namaz kılan kişilerin üzerine boşaltıldığı bahsediliyor. 1 kişinin de gözaltında olduğu belirtiliyor ancak saldırgan sayısının 2 olduğu iddia ediliyor. Yeni Zelanda Başbakanı da bu günü Yeni Zelanda tarihinin en kötü günlerinden biri olduğunu belirtti" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ve Açıklandı!
Ve Açıklandı!
Emekliye Müjde!
Emekliye Müjde!