Çiftçiler Günü Nasıl Ortaya Çıktı!

Çiftçiler Günü Nasıl Ortaya Çıktı!

14 Mayıs 2019 - 13:36

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü bugün kutlanıyor. Çiftçilik şüphesiz ekonominin en önemli çarkları arasında yer alırken, bir tarım ülkesi olan Türkiye'de çok daha kıymetli. Sizde en güzel 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü mesajları ve sözleri ile bu önemli günü kutlayın. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün çiftçilik ile ilgili söyledi ve tarihe damga vuran sözleri tekrar hatırlayın. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun...Dünya Çiftçiler Günü her sene 14 Mayıs'ta kutlanıyor. Tarım ve çiftçiliğin önemine Mustafa Kemal Atatürk de tarihe damga vuran sözleriyle altını çizmiş. İşte 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nün ortaya çıkışı ve Atatürk'ün çiftçiler ve tarım ile ilgili sözleri


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ÇİFTÇİLERLE İLGİLİ SÖLERİ

"Burada bir çiftlik kuracağım. Bu çiftlikte hayvanlar yetiştireceğim. Bir küçük ormanın kenarında tarım endüstrimize ait bacalar tütecek."

"Kılınç ve saban; bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima yenildi."
"Köylülerin gözleriyle görebilecekleri, çalışmaları için örnek tutacakları, verimli, modern, uygulamalı tarım merkezleri kurmak gereklidir."

"Bende çiftçi olduğumdan biliyorum. Makinesiz tarım olmaz."
"Türkiyenin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür."

"Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bu gün dünya üzerinde olmayacaktık."

"Milli ekonominin temeli tarımdır. "

"Milletimiz çiftçidir.Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız."

 "Köylü milletin efendisir!"
ÇİFTÇİLER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Çiftçilik mesleğine ve sorunlarına dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla 14 Mayıs, her yıl ''Dünya Çiftçiler Günü'' olarak kutlanmakta. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu (IFAP)’ nun kararı ile 1984 yılından buyana, 14 Mayıs “Dünya Çiftçiler Günü” olarak kutlanıyor. 14 Mayıs aynı zamanda 1946 yılında Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihidir. İFAB, Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kuruluşun üyesidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tek Tek Sıraladı!
Tek Tek Sıraladı!
Bakanlıktan 81 İle Genelge!
Bakanlıktan 81 İle Genelge!