Çin Aşısı İle İlgili Yeni Açıklama!

Çin Aşısı İle İlgili Yeni Açıklama!

13 Ocak 2021 - 09:59

Brezilya'daki Butantan Enstitüsü, Türkiye'nin de satın aldığı Çin aşısının, Kovid-19 hastalığını "çok hafif" geçirenlerdeki etkinliğinin yüzde 50.38 olduğunu açıkladı. Enstitüden geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, aşının ağır Kovid-19 vakalarında yüzde 100, orta şiddetli vakalarda ise yüzde 78 etki gösterdiği duyurulmuştu. Türkiye'deki denemelerde ise yüzde 91.25 etkili olduğu kaydedilmişti

Türkiye'nin de satın aldığı ve Çinli Sinovac Biotech şirketi tarafından geliştirilen "CoronaVac" adlı Kovid-19 aşısının Brezilya'daki yeni sonuçları açıklandı.

ÇOK HAFİF VAKALARDA YÜZDE 50.38'LİK ETKİNLİK

Aşı denemelerini Sinovac ile ortaklaşa yürüten Butantan Enstitüsü, aşının "çok hafif" vakalarda yüzde 50.38 etkili olduğunu duyurdu. Butantan'da Klinik Araştırma Direktörü Ricardo Palacios, yeni açıklanan yüzde 50.38'lik etkinlik oranının, hastalığı "çok hafif" geçirenleri kapsadığını belirtti.

AŞI AĞIR VAKALARDA YÜZDE 100, ORTA VAKALARDA YÜZDE 78 ETKİN

Hatırlanacağı üzere Butantan Enstitüsü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, aşının ağır Kovid-19 vakalarında yüzde 100, orta şiddetli vakalarda yüzde 78 etki gösterdiğini açıklamıştı.


Türkiye'nin de aldığı Çin aşısının Brezilya sonuçları açıklandı

ACİL KULLANIM ONAY İSTENDİ

13 binden fazla kişinin katıldığı bu deneme sonuçları, Brezilya'nın Sağlık Düzenleme Ajansı ANVISA'ya iletilmiş ve aşının acil kullanımı için onay istenmişti.

ENDONEZYA ACİL KULLANIM ONAY VERDİ: YÜZDE 65.3

Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu Başkanı Penny Kusumastuti Lukito, Çin aşısının yüzde 65.3 oranında koruma sağladığını açıklayarak, ülkede acil kullanım onayı verildiğini kaydetmişti.

Türkiye'deki denemelerde ise yüzde 91.25 etkili olduğu açıklanmıştı.

YÜZDE 50'DEN FAZLA ETKİNLİK GÖSTERMESİ YETİYOR

Küresel sağlık otoriteleri, bir aşının pandemi döneminde güvenle kullanılabilmesi için, yüzde 50'nin üzerinde etkinlik göstermesini yeterli buluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlık'tan Kısıtlama Açıklaması!
Bakanlık'tan Kısıtlama Açıklaması!
Döviz Kurlarında Son Durum!
Döviz Kurlarında Son Durum!