Dünyayı Sarsan Olayda Yeni Gelişme!

Dünyayı Sarsan Olayda Yeni Gelişme!

09 Ekim 2019 - 10:21

Terör örgütü El-Kaide ile ilgili yeni gelişme dünyayı sarstı. Terör örgütü El Kaide'nin üst düzey komutanı Asim Umar'ın Eylül'de öldürüldüğü bildirildi

11 Eylül 2001'de ABD'de binlerce kişinin hayatını kaybettiği saldırılar sonrası George Bush'un başkanlığındaki ABD hükümeti, 7 Ekim 2001 tarihinde Afganistan'daki Taliban ve El-Kaide hedeflerine karşı mücadele başlattığını duyurmuştu. Saldırıların sorumlusu olarak da El Kaide lideri Usame Bin Ladin gösterilmişti.
 
Usame Bin Ladin, 2011'de ABD Özel Kuvvetlerinin Pakistan’da düzenlenen baskında ölü ele geçirilmişti.
 
Geçtiğimiz 23 Eylül günü Afganistan'da ABD'li ve Afgan güvenlik güçlerinin ortak düzenlediği operasyonda, terör örgütü El Kaide'nin üst düzey komutanı Asim Umar'ın da öldürüldüğü bildirildi. Operasyonda ayrıca 22 Taliban üyesi de etkisiz hale getirildiği açıklandı.
 
Afganistan Ulusal Güvenlik Müdürlüğü, operasyona ilişkin görüntüleri basınla paylaştı.
 
Ülkenin Helmand eyaletindeki Musa Qala kentinde düzenlenen operasyonda, Taliban'ın intihar bombacılarının saklandığı düşünülen bir bina ve yanındaki düğün salonu da hedef alınmıştı.


 
 Afganistan’da bahsi geçen operasyondan yalnızca bir hafta önce ABD destekli Afgan güçleri insansız hava aracı saldırısı düzenlemişti. Nangarhar kentinde de düzenlenen saldırı sonucu bir tarlada dinlenen 30 işçi hayatını kaybetmişti.
 
Asim Umar, Afganistan'da terör örgütü El Kaide'ye yönelik operasyonlar kapsamında örgütün etkisiz hale getirilen son ismi oldu.
 
14 Eylül günü ABD Başkanı Donald Trump, Usame bin Ladin'in oğlu Hamza bin Ladin'in ABD tarafından Afganistan-Pakistan sınırında gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonu sonucunda öldürüldüğünü doğrulamıştı.
 
Açıklamada, Hamza bin Ladin'in ölümünün, "El Kaide'yi hem önemli liderlik yeteneklerinden hem de örgütün önemli operasyonel faaliyetlerinden yoksun bıraktığı" belirtilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Merakla Bekleniyordu!
Merakla Bekleniyordu!
Meteorolojiden Kritik Uyarı!
Meteorolojiden Kritik Uyarı!