Filmdi Gerçek Oldu!

Filmdi Gerçek Oldu!

13 Ekim 2021 - 17:54

Star Trek’te Kaptan Kirk’ü canlandıran aktör William Shatner, uzay şirketi Blue Origin'in New Shepard uzay aracı ile yola çıkıyor. 90 yaşında en büyük hayalini gerçekleştiren olan Shatner, uzaya giden en yaşlı insan olma rekorunu da kırmış olacak

90 yaşındaki usta oyuncu, Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin şirketinin New Shepard (niv şepırd) roketiyle Teksas'ın Van Horn bölgesinden uzaya fırlatılıyor.

William Shatner uçuşun ardından uzaya giden en yaşlı kişi unvanının da sahibi olacak.


Shatner'in da aralarında bulunduğu 4 kişilik ekip 10 dakika sürmesi planlanan yolculukta, dünyanın 100 kilometre üzerinde bulunan ve en yaygınca bilinen uzay sınırı olan Karman Hattı'nın hemen ötesine çıkacak. 

12 Ekim'de yapılması planlanan uçuş, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle 13 Ekim'e ertelenmişti.

Film stüdyolarında uzaydaki düşmanları alt eden Shatner heyecanını "Uzun zamandır uzay hakkında bir şeylerden haberdarım. Şimdi kendi gözlerimle şahit olma fırsatı buluyorum. Ne harika bir şey" sözleriyle dile getirmişti.

Blue Origin, misyon ve uçuş operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Audrey Powers ve eski bir NASA mühendisi ve bir yazılım şirketinin kurucu ortağının da uçuşta yer alacağını duyurmuştu.

Shatner 2013'te Richard Branson'ın Virgin Galactic şirketiyle uzaya çıkma teklifini kendisinden para istemesi nedeniyle geri çevirmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlık'tan Çarpıcı Rapor!
Bakanlık'tan Çarpıcı Rapor!
Kuvvetli Geliyor!
Kuvvetli Geliyor!