MSB Açıkladı!

MSB Açıkladı!

27 Kasım 2019 - 18:28 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 - 18:30

Hakurk'ta terör örgütünce üs bölgelerine saldırıda kullanılan bir paramotor ele geçirildiği bildirildi

https://twitter.com/tcsavunma

Milli Savunma Bakanlığınca, yürütülen operasyonlara ilişkin basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halka İlişkiler Şube Müdürü Deniz Yarbay Nadide Şebnem Aktop, Bakanlık binasında düzenlenen toplantıda, FETÖ, PKK/KCK/YPG ve DAEŞ terör örgütleri başta olmak üzere, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti.

Irak’ın kuzeyinde devam eden Pençe-1 ve Pençe-2  Operasyonları ile koordineli olarak Hakurk bölgesinde icra edilen operasyonla  terör örgütü PKK’ya önemli bir darbe vuruldu. Terör örgütü PKK’nın Hakurk bölgesinde birliklerimize ve üs bölgelerimize eylem arayışında olduğu duyumları üzerine Kahraman Komandolarımız 25 Kasım tarihinde Pençe-1 ve Pençe-2 Operasyonları ile koordineli olarak Hakurk’ta yeni bir operasyon başlattı. Operasyonda ilk gün tespit edilen 7 PKK’lı terörist düzenlenen hava harekatıyla etkisiz hale getirildi. 

Operasyon bölgesinde titizlikle icra edilen arama-tarama faaliyetleri sırasında 17 adet  mağara, sığınak ve depo ile bunların içerisinde çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı madde ve yaşam malzemeleri ele geçirildi. 

Gerçekleştirilen operasyonla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’nda kapsamlı bir basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Basın bilgilendirme toplantısında; Pençe Operasyonlarında bugüne kadar toplam 170 teröristin etkisiz hale getirildiği, 350 adet mayın ve EYP’nin tespit edilerek imha edildiği anlatıldı. 

EYP EĞİTİMİ İÇİN ÖZEL OLARAK DİZAYN EDİLMİŞ 15 GÖZLÜ BÜYÜK BİR MAĞARA TESPİT EDİLDİ 

Ele geçirilen mağaralardan bir tanesinin 15 gözlü olduğu ve EYP eğitimi için özel olarak dizayn edildiği tespit edildi. Mağarada 400 kilogram amonyum nitrat ile çok sayıda basma düzenekli EYP, elektrikli fünye ve elektronik malzeme ele geçirildi. 

Ayrıca tespit edilen mağaralarda 1 adet 82 milimetrelik havan, 1 adet katyuşa roket, 1 adet Zagros keskin nişancı tüfeği, 1 adet uçak savar, 9 adet biksi hafif makineli tüfek, 2 adet RPG-7 roketatar silahı, 1 adet Tanksavar silahı, 17 adet AK-47 piyade tüfeği, 1 adet M-16 piyade tüfeği ve 7 adet el bombası ile 200 adet bombaatar mühimmatı ele geçirildi. 

Ele geçirilen malzemeler arasında üs bölgelerine havadan saldırı maksatlı kullanılan paramotor da tespit edildi. 

Ayrıca ele geçirilen büyük bir mağaranın da diş tedavisi ve tıbbi destek maksadıyla dizayn edilmiş olduğu belirlendi. Söz konusu mağarada bol miktarda yaşam malzemesi ile birlikte çok sayıda jeneratör, hızar, telsiz, kamera, fotoğraf makinesi, televizyon, radyo, UPS ile akü ve güneş panelleri ele geçirildi. 

İcra edilen operasyonlar neticesinde, terör örgütünün Hakurk bölgesindeki önemli lojistik tesisleri ele geçirilerek örgütün hareket yeteneğine önemli bir darbe vuruldu.

17 adet mağara, sığınak ve deponun tespit edildiği operasyonda ele geçirilen malzemelerin tamamı şöyle:

200 bombatar mühimmatı
 82 mm Havan
 SPG 9 Tanksavar Silahı
14,5 mm Doçka Uçaksavar Silahı
PKMS Biksi Hafif Makinalı Tüfek
14,5 mm Zagros Keskin Nişancı Tüfeği
Katyuşa Roket Lançeri
17 adet AK-47 Piyade Tüfeği
1 adet M-16 Piyade Tüfeği
1 adet RPG7 Roketatar
7 adet PKMS Biksi Hafif Makinalı Tüfek
100 adet serum iletim seti
100 adet pamuk paketi
 2 adet alçı set
50 adet dil pamuk seti
100 adet paket yüz maskesi
2 adet diş tedavi cihazı
10 adet paket bayan saç boyası
20 adet vazelin
50 adet paket yanık bandajı
10 adet turnike
1 adet Paramator
4 adet Jeneratör
4 adet Hızar
400 kilogram Amonyum nitrat
15 adet Fünye

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çok Sayıda Gözaltı Var!
Çok Sayıda Gözaltı Var!
Savcı Düğmeye Bastı!
Savcı Düğmeye Bastı!