ÖSYM ALES SINAVLARINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK! O UYGULAMA...

ÖSYM ALES SINAVLARINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK! O UYGULAMA KALDIRILDI...

ÖSYM ALES SINAVLARINDA BÜYÜK DEĞİŞİKLİK! O UYGULAMA KALDIRILDI...

11 Ocak 2018 - 12:25

ÖSYM, ALES ile ilgili, aday sayısı binin altında kalan durumlarda adayları bu sayının üstünde katılımcı bulunan başka illerde sınava alma uygulamasına bu yıl için son vererek, sınavın tüm illerde yapılması kararı aldı. ÖSYM Başkanı Özer, "ALES sınavlarında 'bin altı kota' uygulamasını 2018 yılı için kaldırdık.2018  yılında ALES'i 81 ilde yapacağız" dedi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)  Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018'de Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi  Giriş Sınavları'nda  (ALES) "bin altı kota" uygulamasını kaldırdıklarını  belirterek, ALES'in 81 ilde yapılacağını açıkladı.  Özer, yaptığı açıklamada, temelde üç kullanım amacı  bulunan ALES'in, üniversite mezunları için önemli bir sınav olduğuna işaret etti.

  Sınavın Türkiye'de üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinde  yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci seçme ve yerleştirmelerde  kullanıldığını anımsatan Özer, sonuçların ayrıca yükseköğretim kurumlarında  öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve uzman gibi akademik kadrolara  yapılacak atamalarda, yurt dışına burslu lisansüstü eğitim için gönderilecek  adayların seçiminde kullanıldığını kaydetti.

81 İLE HİZMETLERİMİZİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ

 ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer, şu açıklamayı yaptı:"2017 yılında ALES sınavlarında  'bin altı kota' uygulaması nedeniyle  2017-ALES İlkbahar Sınavı'nı 64 il, 2017-ALES Sonbahar Sınavı'nı ise 59 ilde  yaptık. Bir ildeki aday sayısının binin altında olması durumunda bu adaylar,  binin üstünde sınava girecek adayın olduğu komşu illerde sınava alınıyorlardı.  ALES sınavları yükseköğretimde hem lisansüstü eğitim hem de akademik kadrolara  başvuru yapabilmek için en kritik sınav. Bu nedenle gençlerimizin bu sınavlara  erişimini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi  desteklemek için ALES sınavlarında bin altı kota uygulamasını 2018 yılı için  kaldırdık."

 Bütün illerdeki adayların sınava daha kolay ulaşabilmesini  istediklerini yineleyen Özer, "Bu çerçevede, hizmetlerimizi yurdumuzun dört bir  yanında yaygınlaştırmak ve kolay erişilebilir kılmak için çabalıyoruz. Amacımız,  hem yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenlere hem de yükseköğretim  kurumlarındaki akademik kadrolarda çalışmak isteyen tüm gençlere yardımcı  olmaktır. Bu nedenle 2018 yılında, ALES'i tüm illerde yapacağız." bilgisini  paylaştı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mesut Özil'e Ağır Hakaret!
Mesut Özil'e Ağır Hakaret!
Aslan Bu Sezon...
Aslan Bu Sezon...