Tarihi An!

30 Kasım 2019 - 15:48

Edirne'nin İpsala ilçesinde MS4 TANAP İstasyonu'ndaki TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni gerçekleştirildi. TANAP'la ilgili "Bu proje, her şeyden önce ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun sembolüdür" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile yapılan anlaşmaya ilişkin de "Bu anlaşmanın diğer ayakları da aynen uygulamaya girecek ve bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah fışkıracaktır" ifadelerini kullandı

Edirne'nin İpsala ilçesi Sarıcaali Köyü'nde bulunan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) MS4 Ölçüm İstasyonu'nda gerçekleştirilen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de katıldı.


Yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar olan TANAP, bugün Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden Avrupa'ya bağlandı. Avrupa tarafındaki süreçlerin tamamlanmasının ardından TAP üzerinden gaz sevkiyatına başlanacak.


TANAP 20 İLDEN GEÇİYOR


TANAP'ın Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan'ın Posof ilçesi Türkgözü köyünde başlayan yolculuğu, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçerek Türkiye-Yunanistan sınırında sona eriyor.

"TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN TANAP'I TAMAMLADIK"


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın törende yaptığı konuşmadan satır başları şu şekilde:


Ülkelerimiz ve bölgemiz adına gerçekten tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Bunun, bölgesel bir proje, barış projesi olduğunu da özellikle vurgulamam lazım. Bu proje, her şeyden önce ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun sembolüdür. Haziran 2012'den bu yana geçen sürede TANAP projesinin hayata geçmesi için gerçekten büyük çaba sarf ettik. İçeriden ve dışarıdan özellikle atlattığımız onca badireye, bölgesel gerilime, hatta sıcak çatışmalara varan istikrarsızlıklara rağmen TANAP'ı planlandığı şekilde ilerlettik. Tüm zorluklara rağmen TANAP'ı tamamladık. Enerjinin "İpek Yolu" olarak görülen bu projenin hedeflenen takvime uygun olarak ülkemize düşen kısmını bugün tamamladık. TANAP, Azerbaycan'dan, Avrupa'ya uzanan 3 bin 500 kilometrelik enerji koridorunun en önemli parçasıdır. TANAP'la 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğal gazının Türkiye ve Avrupa'nın istifadesine sunulması hayalden çıkıp gerçeğe dönüşmüştür. 16 milyar metreküp doğal gazın 6 milyarını biz, 10 milyarını Avrupa ülkeleri kullanacak.


Bir damla petrolü insan kanından, insan hayatından daha değerli gören zihniyet, dünyaya barış ve huzur getirememiştir. Doğu Akdeniz'de bulunan hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda birileri hakça paylaşım yerine gerilimi körüklemeye çalışıyor. Adaletli paylaşım imkanı varken tehdit diline ve şantaj politikalarına başvuruluyor. Oysa hiçbir ülke uluslararası hukuktan üstün değildir. Ülkemiz ne kendi hukukunun ne de Kıbrıs Türkü'nün çıkarlarının çiğnenmesine izin verir. Şu an son teknolojiye sahip iki sondaj gemimiz ve iki sismik gemimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Şimdi de Libya'yı tehdit ediyorlar. Bu anlaşmanın diğer ayakları da aynen uygulamaya girecek ve bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah fışkıracaktır. Bağırmalarıyla, çağırmalarıyla biz bu gemilerimizi oradan çekmeyiz.


Buradan bir çağrı yapıyorum; gelin enerjiyi çatışma yerine işbirliği aracına döndürelim. Türkiye enerji üreten ve tüketen ülkelerin tam kavşağında yer alıyor. Ülkemiz Avrupa'nın 4. dünyanın 18. doğal gaz kullanıcısıdır. TANAP, ülkemizin barışçıl vizyonunun en somut nişanesidir. Bize bir adım atana biz koşarak gittik. Bugün de yarın da aynı hüsnüniyetle devam edeceğiz. Ne haklarımızdan vazgeçeceğiz, ne Kıbrıs Türkü'nün hakkını yedireceğiz, ne de hakkımız olmayanı isteyeceğiz. Sözlerime son verirken bir kez daha yaşasın Azerbaycan-Türkiye kardeşliği diyorum.

"BUGÜN TARİHİ BİR GÜN, TANAP AVRUPA SEFERİNE ULAŞTI"


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in törende yaptığı konuşmadan satır başları şu şekilde:


Beni bu tarihi törene davet ettiği için teşekkür ederim. Kardeş Türkiye topraklarında olmaktan memnunum. Birlikte başladığımız TANAP Avrupa'ya ulaştı. TANAP'ın ömrü uzun olacak. Bugün güney gaz koridoru özünde 7 ülkenin birleştiği uluslararası bir iş birliği projesidir. Fayda sağlayacağına inanıyorum. Tarihi İstanbul Anlaşması neticisinde TANAP için yeşil ışık yakıldı. Biz hayata geçirelim dedik ve böyle de oldu. Maliye yükünü esas Türkiye ve Azerbaycan yapmıştır. Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ile 450 milyon tondan çok petrol nakledilmiştir. 


Türkiye bugün yabancı yatırımlar için açık ülkedir ve çok makbul yerdir. Ortak yatırımlar halklarımızın refahını artırıyor. Bu proje, ülkeler arasında köprüler kuracak, iş birliği, istihdam, uzun müddetli anlaşmalar getirecektir. Türkiye bugün uluslararası güç odağı olmuştur. Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür. İktisadi güç siyasi gücü de etkiler. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu ve kardeşliği.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Geri Sayım Başladı!
Geri Sayım Başladı!
Çok Sayıda Gözaltı Var!
Çok Sayıda Gözaltı Var!