Türkiye’den Sert Tepki!

Türkiye'den Sert Tepki!

05 Mart 2021 - 09:55

Mısır başkanlığındaki Arap Birliği Bakanlar Komitesi Türkiye konulu gündem ile toplanmış, toplantıda 'Türkiye'nin bazı Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale ettiği' ifadeleri yer almıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklamalara tepki geldi


Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,

"Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi’nin 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında ülkemize yönelik alınan mesnetsiz kararları tümüyle reddediyoruz.

Bazı Arap Ligi ülkelerinin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtmek amacıyla ülkemize yönelik kalıplaşmış ithamlarını sürdürmekte ısrar etmesinin, dost ve kardeş Arap halkları nezdinde karşılığı bulunmadığını esasen Arap Ligi üyeleri de gayet iyi bilmektedir.

Üye ülkeler arasında şeffaf bir müzakere süreci yürütülmeksizin, çeşitli çevrelerin empoze etmesi sonucunda kabul edilen bu tür kararlara bazı Arap Ligi üyelerinin de karşı çıktığı veya şerh koyduğu görülmektedir.

Türkiye, ilkeli ve kararlı tutumuyla bölgesinde ve dünyada güvenlik, istikrar ve huzurun tesisi için en fazla çaba gösteren ülkelerden biridir. Arap ülkelerinin egemenlik ve toprak bütünlüklerinin korunması ile siyasi birliklerinin tesisi bölgeye yönelik en önemli önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Arap Ligi’ni, asılsız iddialarla ülkemizi hedef almak yerine, Arap halkının huzur, refah ve esenliğini önceliklendirmeye, bölgede güvenlik ve istikrarın tesisine yapıcı katkı sağlamaya bir kez daha davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi. 

Arap Birliği (AL) Konseyi, Filistin, Arap devletlerinin İran ile yaşadığı kriz ve en önemlisi Türkiye'nin müdahaleleri Arap ülkelerin iç işlerine müdahalesi iddiası konusuyla toplanmış, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin başkanlığında toplanan Arap Birliği Bakanlar Komitesi,  "Türkiye’nin iddia edildiği üzere bazı Arap ülkelerinin iç işlerine müdahalelerini" ele almıştı. 

Mısır (başkan), Irak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Suudi Arabistan ile Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt'ın yer aldığı toplantı, kapalı olarak gerçekleştirildi.

Toplantıda, Türkiye'nin ‘Irak’ın egemenliğini ihlal eden’ operasyonlarına ilişkin ortak bir tutum benimsenmesi konusu görüşüldü.

Öte yandan Mısır'ın Doğu Akdeniz'de ilan ettiği hidrokarbon ihalesinin Türkiye'nin kıta sahanlığına göre belirlenmesi Mısır'ın bu hamlesi, 'Türkiye ile anlaşmaya açık kapı bıraktı' yorumlarına neden olmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlıktan Yeni Genelge!
Bakanlıktan Yeni Genelge!
MSB Görüntüleri Paylaştı!
MSB Görüntüleri Paylaştı!