Üç Partiden Ortak Bildiri

Üç Partiden Ortak Bildiri

16 Mayıs 2018 - 13:51

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti, CHP ve MHP tarafından, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama ilişkin ortak bildiri yayımlandı

AK Parti, CHP ve MHP'nin ortak bildirisinden: "İsrail yönetimini tüm insanlık adına şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. ABD'nin ve İsrail'in, BM kararlarını yok saymasına, uluslararası toplumun iradesine ve evrensel değerlerine meydan okumasına karşı Filistinlilerinin barışçıl tepkileri en temel hakları olduğu gibi insanlık vicdanına da tercüman olmaktadır."

TBMM Genel Kurulu’ndaki #Kudüs özel oturumunda, AK Parti, CHP ve MHP’den İsrail yönelimini kınayan ortak bildiri geldi. Bildiri üç partinin grup başkanvekilleri tarafından Gerel Kurul’da ayrı ayrı okundu.

MECLİSTE KUDÜS OTURUMU
TBMM Başkanı Kahraman, TBMM Genel Kurulunda Kudüs oturumunu yönetti. Kahraman, yaptığı konuşmada, bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek gibi telakki edilen bir dinin mensupları olduklarını hatırlatarak, "Dün bütün insanlığın öldürüldüğü bir güne daha şahit olduk. Filistin topraklarında vücut bulduğu tarihten itibaren kan döküp, katliam yapmayı alışkanlık haline getiren İsrail devleti bu katliamlarına yenisini ekledi. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın yangına benzin döktüğünü bile bile Tel Aviv'de bulunan büyükelçilik binasının Kudüs'e taşınmasına karar vermesiyle başlayan gerilim, şu an için 61 Filistinli kardeşimizin şehadetine, 3 bine yakın kişinin yaralanmasına sebep olmuştur. 1967 yılından beri Filistin topraklarını işgal altında tutan İsrail, bu haksız eylemini giderek genişletmektedir. İsrail'in Orta Doğu'da barış ve huzuru bozmaya dönük bu eylemleri Amerika Birleşik Devletlerinden himaye görmektedir. Amerika'nın desteğiyle Kudüs'ün tamamını ilhak etmeye dönük girişim başlatan İsrail'e dün en geniş şekilde tepki gösterilmiştir. Filistinli kardeşlerimiz, bir avuç topraklarını korumak gayesiyle Beytüllahim, Ramallah, El Halil, Nablus, Eriha ve Gazze'de demokratik bir tepki göstermişlerdir. Silahsız bir şekilde yaptıkları gösteriler İsrail tarafından en şedit, en vahşi yöntemlerle bastırılmak istenmiştir. Keskin nişancılar tarafından öldürülmek kastıyla açılan son ateş sonucu 61 Filistinli kardeşimiz şehit olmuştur, 3 bine yakın yaralı kardeşimiz de vardır" ifadelerini kullandı.

Kahraman, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Amerika Birleşik Devletlerinden ve Devlet Başkanları Donald Trump'tan daha sorumlu siyaset takip etmelerini beklemekteyiz. 3 semavi din için kutsal kabul edilen bir şehirdir Kudüs. Bunu İsrail'in başkenti olarak tanıyıp oraya elçilik taşınması Filistin meselesinin çözümüne katkıda bulunmayacak, tam tersine kördüğüm haline getirecektir. Bu noktada sorumlu bir devlet gibi hareket etmelerini beklerdik fakat Amerika Birleşik Devletleri yönetiminde bir akıl tutulması yaşandığını görüyoruz. Dünyanın ve bölgemizin huzura ihtiyacı var, Amerika Birleşik Devletleri'nin barış, huzur ve güven bozucu girişimlerden kaçınmasını burada tekraren tavsiye ediyoruz. İzlerken içimizi yakan İsrail katliamını en sert şekilde lanetliyoruz. Böylesine insanlık dışı katliamların yapılmasına sebep olan Amerika Birleşik Devletlerini daha aklıselim davranmaya tekrar davet ediyoruz."

BOZDAĞ: ABD'NİN ELİNDE DE FİLİSTİNLİLERİN MASUM KANI VARDIR
Kahraman'ın ardından söz alan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu.
Bozdağ'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
- ABD katliamlardan birinci dereceden sorumlduur. ABD'nin elinde de masum Fİlistin kanı vardır.
- ABD çözümün değil, sorunun parçasıdır.
- ABD'nin büyükelçiliğini taşıması bizim için geçersizdir. Yok hükmündedir.
- İsrail ve ABD, Kudüs'ü gerçek sahiplerine bırakmak zorunda kalacaklar.
- Hiçbir 'oldu bitti' Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğu gerçeğini değiştiremeyecektir. Dünya sussa da Türkiye susmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk halkına göre Kudüs, Filistin'in başkentidir.
- İsrail yaralılar ilaç ulaştırılmasına izin vermemektedir. Bu ne biçim vicdansızlık!
- Gazze'deki kardeşlerimizin hayatını kaybetmeleri, şehit olmaları nedeniyle 3 gün süreyle milli yas ilan edildi ve bugün itibariyle yürürlüğe başladı.
- Türkiye, 18 Mayıs günü için İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırmıştır.
- 18 Mayıs Cuma günü İstanbul Yenikapı'da, Türk halkının haksızlık ve zulüm karşısında susmadığını, zalimlerin yüzüne karşı mazlumu savunduğunu bir kez daha göstereceğiz.

3 PARTİDEN ORTAK BİLDİRİ
Öte yandan TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP ve MHP tarafından, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama ilişkin ortak bildiri yayımlandı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
3600 Ek Göstergede Son Durum!
3600 Ek Göstergede Son Durum!
Firari Fetö'cü Yakalandı!
Firari Fetö'cü Yakalandı!