Bakan Koca Son Durumu Açıkladı!

Bakan Koca Son Durumu Açıkladı!

07 Nisan 2020 - 08:11

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde alınan tedbirlere ilişkin, "Avrupa ülkeleri içinde tedbirleri en erken alan biziz. İzolasyonda başarılı olursak erken tedbir avantajından tam olarak yararlanabiliriz" değerlendirmesini yaptı

https://twitter.com/drfahrettinkoca


Koca, Twitter hesabından, Türkiye ile Avrupa ülkelerinde koronavirüsle  mücadele kapsamında alınan tedbirlerin karşılaştırıldığı video paylaştı.
 
Videoda, koronavirüse karşı alınan tedbirlerin Avrupa bazında gün gün  gösterildiğini belirten Koca, "Avrupa ülkeleri içinde tedbirleri en erken alan  biziz. İzolasyonda başarılı olursak erken tedbir avantajından tam olarak  yararlanabiliriz." ifadesini kullandı.
 
Videoda, "Avrupa ülkeleri yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını  önlemeye yönelik kitlesel ölçekli tedbirleri, kendi ülkelerinde ilk vakaların  ortaya çıkmasının ardından geçen 39-54 günde almaya başlarken Türkiye ilk birkaç  günde harekete geçti." bilgisine yer verildi.
 
Buna göre, ilk vakalar Fransa'da 24 Ocak'ta, Almanya'da 28 Ocak'ta,  İtalya, İspanya ve İngiltere'de 31 Ocak'ta, Türkiye'de 11 Mart'ta kayıtlara  geçti.
 
Okullar ve üniversiteler, ilk vakaların ortaya çıkmasının ardından  İtalya'da 39, İspanya'da 40, İngiltere'de 47, Almanya ve Fransa'da 49, Türkiye'de  ise 1 gün sonra tatil edildi.
 
İnsanların toplu bulunduğu mekanlar, İtalya'da 41, İspanya'da 43,  İngiltere'de 49, Almanya'da 48, Fransa'da 50 gün sonra kapatılırken uygulama  Türkiye'de 4 gün sonra 15 Mart'ta hayata geçirildi.
 
Kamuya açık toplu etkinler ise İtalya'da 39, İspanya'da 41,  İngiltere'de 42, Almanya'da 45, Fransa'da 48, Türkiye'de 1 gün sonra kısıtlandı.
 
Kapsamlı seyahat ve ulaşıma ise İtalya'da 39, İspanya'da 43,  İngiltere'de 53, Almanya'da 39, Fransa'da 53, Türkiye'de ise ilk vakanın  görülmesinden 2 gün sonra 13 Mart'ta kısıtlama getirildi.

CAN KAYBI 649'A YÜKSELDİ 
 
SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, bugün yapılan 21 bin 400 koronavirüs testinden 3 bin 148'inin pozitif çıktığını, 75 hastanın yaşamını yitirdiğini, toplam can kaybının 649'a yükseldiğini açıkladı. Bakan Fahrettin Koca, Twitter hesabından 'Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu'nu açıkladı. Tabloya göre bugün yapılan 21 bin 400 koronovirüs testinden 3 bin 148'i pozitif çıktı, 75 kişi hayatını kaybetti, 284 hasta da iyileşti. Tabloda toplam test sayısı 202 bin 845, toplam vaka sayısı 30 bin 217, toplam vefat sayısı 649, toplam yoğun bakım hasta sayısı bin 415, toplam entübe hasta sayısı 966, toplam iyileşen hasta sayısı bin 326 olarak yer aldı.
 
'TEST SAYIMIZ 30 BİNİ BULACAK'
 
Bakan Koca, tabloyla birlikte paylaştığı mesajında, "Günlük test sayımız yakında 30 bini bulacak. İyileşen hasta sayımızdaki artış hızı devam ediyor. Artan test sayısına göre vaka sayısındaki artış düşük seyrediyor. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım" açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan'dan Ramazan Bayramı Tebriği
Erdoğan'dan Ramazan Bayramı Tebriği
Kılıçdaroğlu'ndan Bayram Mesajı!
Kılıçdaroğlu'ndan Bayram Mesajı!