Başkan Erdoğan Bilim Kurulu kararlarını açıklayacak! Maske...

Başkan Erdoğan Bilim Kurulu kararlarını açıklayacak! Maske yasağı, Bilim Kurulu...

Başkan Erdoğan Bilim Kurulu kararlarını açıklayacak! Maske yasağı, Bilim Kurulu...

26 Nisan 2022 - 14:41

Son dakika haberi | Başkan Erdoğan Bilim Kurulu kararlarını açıklayacak! Maske yasağı, Bilim Kurulu...

Son dakika haberi: Koronavirüs Bilim Kurulu en kritik toplantılarından birini bugün yapıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanan Bilim Kurulu Toplantısı saat 12.00 itibarıyla başladı. Bilim Kurulu'nun en öncelikli gündemi ise, düşen vaka sayıları ile birlikte maske yasağı. Bilim Kurulu kararları ile 'maske yasağı kalkacak mı?' sorusu yanıt bulmuş olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son dakika yaptığı açıklamada bugünkü Bilim Kurulu ile ilgili, "Koronavirüs Bilim Kurulunun son toplantısı az önce başladı." açıklaması yaptı. Öte yandan edinilen bilgiye göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan, saatler 15.00'i gösterdiğinde Bilim Kurulu üyeleri ile açıklama yapacak.

Son dakika haberi... Bilim Kurulu Toplantısı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün, "Hayırlı kararları Çarşambaya bırakmayalım, Salı günü toplanalım. Bilim Kurulu beklenen toplantısını yarın yapıyor." demişti.

Gelen son dakika bilgisine göre; Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıklamak üzere saat 15.00'te kameraların karşısına geçecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter'dan yaptığı yeni yaptığı açıklamada, son toplantı vurgusu yaparak "Koronavirüs Bilim Kurulunun son toplantısı az önce başladı." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda 'maskeli son yazımız olacak' dediğini hatırlatmış ve şunları ifade etmişti:

"O dönem inanan çok olmamıştı. Geldiğimiz noktada bahar geldi, o yaza giriyoruz. Giresun'da da 3 ay önce hatırlarsanız, 'Sağlık Bakanınız olarak yüksek sesle ifade ediyorum; en kötü günlerimiz geride kaldı, endişe etmeyiniz, müsterih olunuz.' diye bir konuşmam olmuştu. O dönemde de özellikle arkadaşlarımız, bilim insanı arkadaşlarımız dahil olmak üzere biraz endişeyle yaklaştılar. Yine aynı şeyi söylüyorum; endişe etmeyiniz, en kötü günlerimiz geride kaldı, müsterih olun."

BİLİM KURULU TOPLANTISINDA NELER ELE ALINACAK?

Toplantıda, salgına ilişkin yeni dönemin yol haritası çizilecek. Okullar ve toplu taşıma olmak üzere maske kullanımıyla ilgili kararlar toplantının gündeminde.

"Özellikle maske başta olmak üzere bu anlamda alınacak önemli kararlar olacak, okullarda maske kullanımı dahil olmak üzere. Önümüzdeki dönemde artık kısıtlamalarla değil, kişisel tedbirlerin daha çok griple benzer şekilde olduğu gibi devreye gireceği bir döneme girmiş oluyoruz."

Bilim Kurulu en son 2 Mart'ta toplanmıştı.

Çoğu ilde yoğun bakım servislerinde koronavirüs hastası kalmadı. Etkin aşılama ve uygulanan tedaviler sayesinde can kayıpları azaldı. Tüm veriler, Bilim Kurulu'nda değerlendirilecek ve sonrasında merakla beklenen kararlar açıklanacak.

 

VAKA SAYISI 2 BİNLERDE

Türkiye'de son 24 saatte 134 bin 346 Kovid-19 testi yapıldı, 2 bin 604 kişinin testi pozitif çıktı, 15 kişi yaşamını yitirdi.

Buna göre, son 24 saatte 134 bin 346 Kovid-19 testi yapıldı, 2 bin 604 kişinin testi pozitif çıktı, 15 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 18 bin 573 oldu.

Türkiye'de bugüne kadar uygulanan aşı miktarı 147 milyon 441 bin 608 doza yükseldi.

18 yaş üstünde en az iki doz aşı yaptıranların oranının en yüksek olduğu 10 il, Osmaniye, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale, Eskişehir, Balıkesir, Manisa ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ olarak sıralandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x