"İkisi Arasında Bir Tür Olabilir"

"İkisi Arasında Bir Tür Olabilir"

28 Kasım 2019 - 15:43

Rusya'da Sibirya'nın doğusunda 18 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen, neredeyse hiç bozulmamış bir yavru hayvan cesedi bulundu. İki aylık olduğu düşünülen hayvanın "köpek mi yoksa kurt mu olduğu" henüz belirlenemedi


Hayvanın cesedi, kışın ortalama hava sıcaklığının eksi 34 derece olduğu, dünyanın en soğuk şehri olarak bilinen Yakutsk’ta İndigirka Nehri yakınlarında mamut dişi avcıları tarafından, donmuş toprak katmanları arasında bulundu.

Dogor (Yakut dilinde dost) adı verilen hayvanın dişlerinin eksiksiz, tüyleri ve hatta kirpiklerinin bile bozulmamış olması bilim dünyasında şaşkınlık yarattı.

İsveç Paleogenetik Merkezi’nde kaburga kemiklerinde yapılan karbon testleri, hayvanın Buzul Çağı’nın son evresinde yaşadığına işaret ediyor.


İKİSİ ARASINDA BİR TÜR OLABİLİR

Habere göre; hayvanın cinsiyetinin erkek olduğu belirtiliyor.

David Stanton adlı bir uzman, hayvanın donduğu yılların kurt ve köpek evrimindeki ilginç bir dönemi temsil ettiğini belirterek “Köpeklerin ne zaman evcilleştiğini tam olarak bilmiyoruz. Köpek de olabilir, kurt da. Ya da ikisi arasında bir tür” dedi.

Stanton, bunun için iler DNA analizleri yapılacağını söyledi.

2017’de yapılan ve sonuçları Nature Communications dergisinde yayımlanan bir araştırmada, köpeklerin 20 bin ila 40 bin yıl önce tek bir kurt nüfusundan gelmiş olabileceği belirtilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'nün Karanlık Yüzü!
FETÖ'nün Karanlık Yüzü!
Acı Haberi Vali Duyurdu!
Acı Haberi Vali Duyurdu!