Sayılı Günler Kaldı!

Sayılı Günler Kaldı!

29 Kasım 2019 - 18:30

Asgari ücret pazarlığı için sayılı günler kaldı. Merak edilen zam tutarı görüşmeler sonucunda ortaya çıkacak. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2 Aralık saat 14.00'te toplanacak


Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret zammının belirleneceği toplantının 2 Aralık’ta gerçekleşeceğini duyurmuştu. Görüşmelerin saat 14.00'te başlayacağı açıklandı. 
 
TÜRK İŞ'TEN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ
 
Türk-İş, yaptığı araştırma sonucuna dayandırarak asgari ücretin 2 bin 526 lira olması gerektiğini açıkladı.

ASGARİ ÜCRET ZAM TAHMİNLERİ

Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12. 2020 enflasyon beklentisi ise, yüzde 8,5. Eğer enflasyon farkı oluşursa bu fark maaşlara yansıtılacak.
 
2020’de asgari ücrete yapılacak zam oranı yüzde 15’ler civarında olacağı tahmin ediliyor.  Bu oranın yüzde 18’e kadar çıkma ihtimali de konuşuluyor. Eğer tahminler tutarsa, 2020’de asgari ücret brüt 3 bin lira olacak anlamına geliyor.
KOMİSYONDA YER ALACAK KURUMLAR

Komisyonda, Bakanlık Çalışma Genel Müdürü ve yardımcısı, Bakanlık İş Sağlığı ve Genel Müdürü ve yardımcısı, Devlet İstatistik Enstitüsü Ekonomik, Fiyat İstatistikleri ve İndeksler Dairesi Başkanlığı, Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ile işçileri temsilen de Türk-İş, TİSK 'in olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Geri Sayım Başladı!
Geri Sayım Başladı!
Çok Sayıda Gözaltı Var!
Çok Sayıda Gözaltı Var!