Yarın Açıklanıyor!

Yarın Açıklanıyor!

30 Eylül 2019 - 17:12

DGS ek tercihleri ne zaman başlayacak? 30 bin kontenjan için başvuru yapmak isteyen binlerce kişi bu soruya cevap arıyordu. Gözler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek tercih sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasından sonra DGS ek tercihlerine çevrilmişti. DGS ek yerleştirme konusunda ÖSYM son dakika açıklaması geldi. DGS ek tercih 2019 kontenjanları haberimizde


DGS ek tercih 2019 ne zaman başlıyor? Binlerce öğrenci tarafından merak ediliyordu. Geçtiğimiz gün DGS ek yerleştirmelerin tamamlanmasının ardından yerleşemeyen öğrenciler için 30 bin boş kontenjan kaldığı açıklanmış ve bunun için ek tercih alınacağı bildirilmişti. 4 yıllık lisans programlarına ek tercih yapacak öğrenciler tarafından merakla beklenen DGS ek tercih 2019 kılavuzu yayımlandı mı? diye merak edenler için yanıt haberimizde.

DGS ek tercihler kılavuzu açıklandı mı?

Yakından takip edilen Dikey Geçiş Sınavı ek tercih kontenjanları ÖSYM tarafından açıklandı. Kurumdan yapılan bilgilendirmede ek tercihlerin başlayacağı tarih ve kontenjan bilgileri de paylaşıldı.

DGS ek tercihler ne zaman başlıyor?

2019-DGS Ek Yerleştirme tercihleri, 1-7 Ekim 2019 tarihleri arasında alınacaktır.

Adaylar tercihlerini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak TC kimlik numaraları ve şifreleri ile elektronik ortamda yapacaklardır.

Nasıl başvurulur?

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir..

Ek yerleştirme tercih ücreti ne kadar?

ÖSYM’nin yaptığı açıklamada yer alan bilgilere ek tercih ücreti için adaylardan 20 TL tercih ücreti talep edilecek. Ücret yatırma işlemi 8 Ekim 2019 günü saat 23:59’da sona erecek.

DGS ek tercih başvurusu kimler yapabilir?

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019- DGS'ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir. Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Tablo-1'de yer alan yükseköğretim lisans programlarını; ilgili puanı hesaplanmış, ön lisans mezuniyet alanı Tablo-2'ye uygun tüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Kontenjanlara yerleştirme yapılırken taban puan şartı aranmayacaktır.

c) Ek yerleştirmede adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir.

http://osym.gov.tr/

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/DGS/EK/Tablo1_30092019.pdf

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/DGS/EK/Tablo1_30092019.pdf

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Erdoğan Talimat Verdi!
Başkan Erdoğan Talimat Verdi!
Danıştay'dan Yeni Karar!
Danıştay'dan Yeni Karar!