Erdoğan’dan Önemli Mesajlar!

Erdoğan'dan Önemli Mesajlar!

07 Kasım 2018 - 13:34

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gülhane Külliyesi Spor Salonu'nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin akademik yıl açılışında konuştu. Erdoğan Ankara'daki dev şehir hastanesinin açılış tarihini duyurduKonuşmasından satır başları:

Sağlık Bilimleri Üniversitemiz ülkemizin sadece sağlık alanında faaliyet gösteren ilk yüksek öğretim kuruluşudur. Burada yetişen doktorumuz, sağlık personelimiz ülkemize inşallah hayırlı hizmetler vereceklerdir. 

Orta yaşın üzerindeki herkes eskinin hastanelerindeki o berbat görüntüleri hatırlar. Özel hastanelerde hizmet almak parası çok olanlara mahsus bir ayrıcalıktı. Ölülerin rehin kaldığı dönemleri çok iyi bilirim. Devlet hastaneleri kırk yamalı bohça gibi hizmet veriyordu. Hastanelerde hizmet değil tam bir sefalet görüntüsü vardı. 1 odada 6 hasta 1 tuvalet. Sağlam girer hasta çıkardınız. Muayene olmak için bir gece önceden gidip o izbe koridorlarda sabaha kadar bekleyeceksiniz. Şansınız varsa doktor bulup muayene olacaksınız. Doktorun yazdığı ilaçları temin etmek için önce hastane eczanesine sonra dışarıya gideceksiniz. Böyle bir dönem. Bu eziyetlerin sonunda hala ayakta kalmayı başarmışsanız iyileşmeyi umacaksınız.

Bu çarpık sistemi tamamen değiştirdik. Vatandaşlarımızın tamamını genel sağlık sigortası kapsamına aldık. Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler ve özel olarak 3 başlığa indiridk. Vatandaşlar hangisine isterse gidip muayene olabiliyor. Tabi özelller için bir fark ödenmesi gerekiyor ama bu rakam eski dönemdeki gibi ocaklara ateş düşüren cinsten değil, uygun bir bedel olarak belirleniyor. 

Hatırlayın hastaların doğuda güney doğuda kızaklarla çekildiği dönemler var. Ama şimdi oralara biz paletli ambulanslar getirdik. Felaketlerden kazalara kadar acil müdahaleye ihtiyaç duyulan anlarda vakit kaybetmeden vatandaşlarımızın yanında olabiliyoruz. Şehir hastanalerini sağlık hizmetlerindeki reformlarımızın zirvesi olarak görüyürorum. 

Az önce sağlık bakanımdan aldığım bilgiye göre Bilkent'teki şehir hastanemizi aralık ayı sonu itibariyle açacağız. Ankara dev bir şehir hastanesine kavuşmuş olacak. Bu şehir hastanelerimizle birlikte sağlık turizminde sıçrama yapacağız. Sağlık alanında artık başkalarına özenmiyoruz. Onlar bize gıpta ile bakıyor. Türkiye'nin sağlık alanında hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı vardır. Her alanda bunu başarmalıyız. Hem ilaç hem tıbbi cihaz sektörlerimiz büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Bundan kurtulmamız gerekiyor. Artık biz tomografimizi, MR'ımızı biz üretelim. İlgili tüm kurumlarımızı bir kez daha ikaz ediyorum. Sağlıkta millileşme harekitimize destek verin. Bu konu savunma sanayi kadar kritik. 

Mutluluğun kaynağı olan sağlığa daha çok ehemmiyet vereceğiz. Bizim sağlık alanındaki çalışmaların gerisinde kalmamız kesinlikle düşünülemez. Eskiler sadece uzun değil aynı zamanda hayırlı bir ömür isterlerdi. hayırlı bir ömrün sağlık kızmında en büyük sorumluluk önce hocalıma sonra da siz öğrencilerime düşüyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Albayrak'tan İlk Tepki!
Albayrak'tan İlk Tepki!
"Yaşasın Galatasaray!"